Koupili jste si mango? Pochutnejte si a pak ho začněte pěstovat

Mangovník

Jednou z nejčastěji kupovaných tropických plodin je bezesporu mango. U nás ho seženete prakticky ve kterémkoli supermarketu. Pro svoji vynikající chuť se staly sladké plody tolik oblíbenými. Víte ale, že když mango sníte, můžete si z pecky vypěstovat novou rostlinu? Ne, mangovník se mezi tradiční pokojovky rozhodně neřadí, nicméně pěstovat doma ho lze. Jak na to? Nepřestávejte číst, prozradíme vám to!

Druh manga a získání semena

Na trhu existuje samozřejmě hned několik druhů manga. Mangovníků je přibližně 35, přičemž nejčastěji se plody dováží z Thajska. Jedná se o plody pocházející z rostliny Magnifera indica. Mango nádherné, jak zní český ekvivalent latinského názvu, dokážou snášet dlouhou a náročnou přepravu až z daleké Asie. Když si na mangu pochutnáme, je zapotřebí důkladně očistit pecku od zbylé dužniny, jež na ní drží. Postačí nám k tomu kartáček a tekoucí voda. Následně se vyplatí nechat pecku přibližně 3 hodiny ve vlažné vodě. Postupně nabobtná a vy budete schopní v oblasti švu pecku pomocí nože otevřít. V jejím nitru naleznete velké jádro, které nesmíte v žádném případě poškodit.

Výsev mangovníku

Je vcelku složitý. Potřebujete k němu především kokosový substrát neutrálního charakteru. Nesmí obsahovat žádný vápník. Jádro by se mělo nacházet zhruba 3 cm pod povrchem substrátu. Důležitá je i vlhkost podkladu. Substrát musí být vlhký, ale ne příliš přemokřený. Teplotní rozhraní pro vyklíčení by se mělo pohybovat mezi 25 až 30 °C. Doba klíčení manga osciluje mezi 1 až 3 měsíci.

Mango

Pěstování po vyklíčení

Semenáčky manga jsou velmi choulostivé. I proto se zpočátku rostlina nijak nepřihnojuje. Po půl roce lze přihnojovat tekutým hnojivem. Na konci léta je třeba hnojení omezit. Přezimovat by měla rostlina v místnosti s teplotou pohybující se kolem 15 °C. Na tmavé kouty zapomeňte, potřebuje co nejvíce světla. Optimální je pro pěstování mangovníku vytápěný skleník, v němž je možné využít přisvětlení. Zhruba za 1,5 roku je mangovník třeba přesadit. Ideální složení zeminy je 1 díl klasické zahradní půdy, stejné množství kokosové drti a kompostu.   

Plody jen tak rychle nepřijdou!

V subtropech se lze setkat s mangovníky vysokými až 40 metrů. U nás určitě tak velké nebudou. Kvést začnou až po dlouhých 7 letech. S plody to tedy tak jednoduché také nebude.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.