Kořen taro: neznámá ale velice prospěšná rostlina

Kořen taro

Taro kořen je rostlina, která svým vzhledem tak trochu připomíná řepu. Ačkoli ještě nepatří mezi známé plodiny, je to poměrně univerzální zelenina, která už je dostupná i v našich obchodech. Pokud vám zachutná, máme pro vás dobrou zprávu: vypěstovat si ji můžete i u vás na zahradě nebo i v květináči. Jedná se o kořen rostliny známé jako kolokázie jedlá, která roste v tropických a subtropických oblastech

Brambory tropů

Taro kořen je známý také pod označením „brambory tropů“, což vystihuje jeho použití. Říká se, že se jedná o jednu z prvních rostlin, kterou kdy lidstvo pěstovalo. Dnes se pěstuje na bahnitých polích v Oceánii, Asii i Africe. Pokud byste chtěli ochutnat hlízy, můžete je sehnat v asijských obchodech s potravinami nebo samozřejmě také přes internet.

Je kořen jedovatý?

Hlízy mají po rozkrojení bílou až jemně dožluta zabarvenou dužinu. Jeden plod může vážit od 50 g až do 5 kg. Konzumují se výhradně vařené, protože zasyrova obsahují kyselinu šťavelovou ve velkém množství – a ta je pro náš organismus jedovatá. Není to nic, čeho bychom se měli bát, protože například i rebarbora obsahuje takové množství kyseliny šťavelové. Po převaření se jedovatost ztrácí, ale vodu po vaření je třeba vylít.

Jak hlízy konzumovat?

Podobně jako brambory: můžete je smažit, vařit i péct (prý se jejich chuť blíží chuti pečených jedlých kaštanů). Připravovat z něj můžete polévky (pozor, je potřeba je vařit zvlášť), saláty, kaši, ale i sladké dezerty. Sušený taro kořen se používá na výrobu mouky nebo škrobu. Mladé listy rostliny jsou bohaté na vitamín C a připravují se obdobným způsobem, jako třeba špenát.

Taro list

Taro list: Foto Pixabay

Pěstování není snadné

Kolokázie jedlá je původem z tropů, proto je náročná na vlhkost a teplo. Vytvořit takové podmínky na zahradě není nic jednoduchého. Rostliny je dobré pěstovat v nádobách, protože přes zimu potřebuje teplotu kolem 16 °C. Zasadit ji můžete z větší hlízy, kterou podle oček nakrájíme na kousky a sázíme je očkem vzhůru. Substrát pro pěstování si připravte smícháním říčního písku a běžné zeminy. Pro pěstování je vhodné použít miniskleník, který zajistí dostatečnou teplotu i vlhkost. Umístěte je na teplé a světlé místo, ale bez přímého slunečního záření.

Přesazování

Pokud jste neodhadli velikost květináče, může se vám stát, že kořeny zaplní celý jeho prostor. V takové případě rostlinu přesaďte do většího květináče. Substrát musí být neustále vlhký. Jakmile začnou listy s příchodem prvních mrazíků odumírat, můžete své kořeny začít sklízet. Očistěte je od zeminy a uskladněte na suchém a tmavém místě (jako klasické brambory).

Taro kořen: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!