Korálovec bukový je jedlý, ale nesbírá se
Letošní houbová sezona je v plném proudu. Na některých místech je možné stále sbírat houby kosou, na jiných se naopak stále na ty největší žně čeká. Ať už jste na tom jakkoli, rozhodně se vyplatí obohatit své znalosti o nějakou houbu, která je poněkud vzácnější. Naším tipem je korálovec bukový. Pokud jej neznáte, pak vězte, že se jedná o skvost, s nímž by se rád setkal kdejaký houbař. Jednoduché to skutečně není, roste poměrně vzácně, a tak se spíše nesbírá. Pojďme si jej tedy představit podrobněji.
Nápadná a fotogenická houba
Korálovec bukový označovaný latinsky jako Hericium coralloides představuje hodně nápadnou dřevokaznou houbu. Když ji uvidíte, doslova vás praští do očí a budete zírat. Řadí se do čeledi korálovcovitých spolu s dalšími druhy. Známý je pro své léčivé účinky třeba korálovec ježatý, jehož obrázek si můžete prohlédnout také. Plodnice korálovce bukového mohou mít až 40 cm. Typické jsou keříčkovitým tvarem a spoustou rozštěpených drobných větviček. Ty srůstají a přecházejí v hladký třeň. V mládí je houba čistě bílá, postupně jde do krémova a žluta.
Korálovec ježatý: Foto Zdeněk Pelda
Roste logicky v listnáčích
Jak už samotný název houby napovídá, nachází se především v listnatých lesích. Nejčastěji roste na buku nebo méně javoru. Vyskytovat se může na zetlelém, ale i živém dřevě. Mnohdy se na jednom místě může vyskytovat i několik kusů. Setkat se s ním lze nejčastěji na podzim.
Korálovec dubový: Foto Zdeněk Pelda
Jíst se může, ale…
Korálovec bukový je jedlou houbou. Ostatně na otázku, zdali je jedlý, by se zeptal nejeden houbař. Přesto se nesbírá, roste totiž vzácně a člověk se spíše pokochá onou krásou nevšedního tvaru korálovce. I u hub je třeba někdy myslet spíše na estetiku a zachování houby pro další generace než na vlastní chuťové buňky. Ostatně prohlédněte si obrázky a uvidíte sami.
Korálovce dubové: Foto Zdeněk Pelda
Korálovec dubový: Náhledové foto Zdeněk Pelda
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.