Kopřivové chipsy – udělejte si z nenáviděného plevelu zdravou pochoutku

Kopřivové chipsy a jak na ně: Mladé kopřivy jsou jednou z prvních jarních bylinek, které lze sbírat. Mají všestranné využití, neboť obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Používají se jako léčivka i do kuchyně. Jistě znáte kopřivy ve velikonoční hlavičce nebo kopřivový čaj na jarní detox.

Kopřiva léčí i chutná

Mnoho lidí zná kopřivu jen jako nepříjemnou žahavku, která roste podél cest, na kraji lesa i na loukách, k zlosti pěstitelů i na zahradách, zkrátka všude se o ni můžete popálit. Bylinkáři a kuchaři však vědí své. Kopřiva je zdravá a chutná. Je přímo nabitá různými vitamíny a minerály, kromě velkého množství vitamínu C obsahuje také A, B a K, dále vápník, železo, fosfor, draslík, hořčík a sodík. Je močopudná, takže pití kopřivového čaje odplaví z těla odpadní látky, pomůže s nemocí močového ústrojí i na zažívání.

Díky vitamínu C odbourává jarní únavu a pomáhá tělu bojovat s jarními nemocemi i alergiemi. Zevně výluh z kopřivy zlepšuje stav pokožky a bojuje s lupy. Mast pomáhá na ekzém, při křečových žilách nebo revmatismu. V kuchyni se uplatní nejen jako zdroj vitamínů, ale také pro svou pikantní chuť. Po spaření nepálí a lze ji přidat do různých nádivek, polévek, nebo z ní udělat špenát po vzoru našich babiček. Kopřiva je zkrátka všestranná a neprávem opomíjená bylinka.

Na sběr s košíčkem a rukavicemi

Chcete-li kopřivu vyzkoušet, čas na její sběr je právě teď. Sbírají se totiž jen mladé rostlinky nebo lístky, jakmile kopřiva zesílí a žene do květu, množství léčivých látek klesá a velké listy navíc obsahují značné množství dusičnanů. Její sezóna je tedy od dubna do května. Na její sběr vyrazte s košíkem a nezapomeňte rukavice. Vybírejte méně frekventovaná místa, kam nechodí pejskaři a nejezdí příliš aut. Kopřiv klidně nasbírejte víc, dají se usušit i zamrazit.

Netradiční pochoutka

Jestli už jste vyzkoušeli kopřivy v nádivce, lahodný čaj nebo špenát, pusťte se také do kopřivových chipsů. Jsou velmi křupavé, přitom se nesmaží, ale pečou v troubě, a po dobře ochucených se doma jen zapráší. Kopřiv je potřeba poměrně velké množství, ale pokud chipsy nesníte najednou, lze je uchovat ve vzduchotěsné nádobě. Většinou ale zmizí jak mávnutím proutku, jsou totiž opravdu výborné.

Kopřiva dvoudomá

Kopřivové chipsy – udělejte si z nenáviděného plevelu zdravou pochoutku Foto: Pixabay

Na kopřivové chipsy budete potřebovat:

  • mísu kopřivových lístků
  • 2 lžíce olivového oleje
  • ½ až 1 lžičku soli
  • ochucovadlo: mletý pepř, uzenou papriku, sušený česnek a podobně

Postup:

  1. Listy opláchněte a nechte okapat na cedníku, poté je jemně osušte v utěrce.
  2. Kopřivu vložte do mísy, přidejte olej, osolte a přisypejte koření dle chuti. Šetrně ale důkladně promíchejte, aby se listy rovnoměrně obalily.
  3. Troubu předehřejte na 180 °C.
  4. Listy kopřiv rozložte v jedné vrstvě na plech s pečícím papírem a pečte, až jsou křupavé.
  5. Dejte na stůl a nezapomeňte ochutnat, jinak na vás nezbude.

Zdroje: https://www.toprecepty.cz/clanky/2887-vyzkouseli-jsme-chipsy-z-kopriv-jak-je-pripravit-aby-chutnaly-fantasticky/, https://superkvasaci.cz/krupave-chipsy-z-koprivy-dobrota-ktera-doplni-zelezo-a-je-zdarma-a-miluji-je-i-deti/, https://www.promaminky.cz/recepty/chutovky-a-pomazanky-15/koprivove-chipsy-1110, https://prima-receptar.cz/4-prekvapive-recepty-aneb-chutne-pokrmy-z-kopriv/

Kopřivové chipsy – udělejte si z nenáviděného plevelu zdravou pochoutku Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)