Kopřiva jako hnojivo: návod, jak si vyrobit účinná hnojiva pro vaše rostliny

Kopřivy

Kopřivu dvoudomou považujeme za jednu z nejzdravějších rostlin, které si můžeme v přírodě nasbírat. Prospěšná je ale nejen pro lidské zdraví, ale také pro naše rostliny. Může totiž působit v boji proti mnohým škůdcům i chorobám. To oceníte zejména tehdy, když se snažíte vyhnout chemickým postřikům a hnojivům. Výroba hnojiva z kopřivy přitom není vůbec náročná.

Jak na sběr kopřivy?

Kopřiva roste v přírodě sama, bez našeho zásahu. Najít ji můžeme v úctyhodných velikostech. Pozor bychom si ale měli dát na popálení – kopřiva při kontaktu s kůží může vyvolat bolest a nepříjemné pocity svědění či pupínky na pokožce. Proto ji sbírejte s rukavicemi, oblečením s dlouhými rukávy i nohavicemi a plnou obuví. Nebojte se, popálení od kopřivy není škodlivé, jen nepříjemné.

Kopřiva

Foto: Pixabay

Kdy přijde vhod?

Přípravky vyrobené z kopřivy nejsou škodlivé k životnímu prostředí, což je další důvod, proč bychom je měli používat. Na jaké rostliny nebo v jakých situacích je vhodné použít kopřivu? Kopřivy se postarají o tak banální problém, jako je boj se mšicemi. Poradí si ale i s dalšími škůdci, jako je puklice švestková či svilušky. Účinně bojuje také proti houbovým chorobám, jako je padlí nebo šedá plíseň a celkově zlepšuje stav rostlin.

Jak jsou přípravky z kopřivy účinné?

Spousta zkušených zahradníků přípravky z kopřivy přehlíží a někdy dokonce nedoporučují. Pokud si totiž všimneme daného problému na rostlině (například plísně), nemusí být kopřivové přípravky natolik silné, aby jej zvládly s dostatečnou silou potlačit. Pravdou je, že s pokročilými chorobami si kopřivové přípravky poradit neumí, pokud ale odhalíte choroby v zárodku nebo parazity, kteří ještě nejsou tolik rozmnoženi, lze kopřivové přípravky s úspěchem použít.

Příprava přípravku z kopřivy

Na začátku je potřeba nasbírat asi 1 kg čerstvých kopřiv. Nasekejte je na menší kousky. Ty dejte do plastového sudu a zalijte 10 litry vody. Otvor nádoby zakryjeme gázou nebo jinou velmi prodyšnou látkou (jako je síťovina), která zabrání vniknutí hmyzu. Přístup vzduchu je důležitý, díky němu bude směs fermentovat (kvasit), což je žádoucí proces. Po dva týdny nechte směs pracovat, pokud možno co nejdále od vašeho domu, protože kvašení provází nepříjemný zápach. Jakmile směs nemá na povrchu pěnu a je hnědá (což je po cca 14 dnech), můžete ji začít používat.

Použití hnojiva z kopřiv

Přípravek z kopřiv je nutné před použitím naředit s vodou v poměru 1:10, pokud budete směsí zalévat rostliny. Jestliže chcete prostředek použít jako postřik, nařeďte jej v poměru 1:20. Použít lze také výtažek z kopřivy, který se připravuje stejným způsobem jako výše uvedené hnojivo. Po zalití ale stačí pouhých 24 hodin a už můžete přípravek začít používat. Ředíme jej v poměru 1:5.

Zdroj: https://www.castorama.pl/nawoz-z-pokrzywy-jak-go-zrobic-i-stosowac-ins-1034333.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!