Kopretina: Pěstování zdánlivě obyčejné krásky
Kdo by neznal kopretinu? Tato tradiční květina, jíž jsou na jaře plné louky, je přece jakousi samozřejmostí ve slovníku každého z nás! Proč ale takovou kopretinu nepěstovat přímo doma? Trvalka se dokáže dorůst výšky až 1 m. Kopretina se často označuje jako Chrysanthemum. Aktuálně se ale řadí do rodu Leucanthemum. Známá je krásnými velkými bílými květy jemně třepenitého charakteru. Prostřední terčík květiny je sytě žlutý. Jak na pěstování této krásky? Pár rad, jež vám dáme, se určitě bude hodit.
Různé druhy, různá květenství
Odrůdy kopretiny Leucanthemum jsou mnohé. Klasiku představuje zejména L. maximum, tedy kopretina největší. Ta se vyznačuje krásnými velkými květy, jimiž se rostlina může chlubit od července. Poměrně častou záležitostí je také kopretina bílá, tedy L. vulgare. Plnými květy se vyznačuje Esther Read dorůstající výšky 60 cm. Volit lze i Snowcap s výškou 15 cm či Wirral Supreme a svýškou 90 cm a poloplnými květy.
Zásady pěstování kopretiny
Náročnost kopretiny z pohledu pěstování je minimální. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která má ráda jak polostín, tak i přímé světlo. Je to v podstatě úplně jedno. Jako substrát bohatě postačí standardní zahradní zemina. Pozor je zapotřebí dát pouze na přemokření, které může být z pohledu kvality růstu rozhodující. V mokru kopretina uhnívá. Na květy se můžete těšit v průběhu června, července a srpna.
Množení a přesazování kopretiny
Rozmnožovat kopretinu se vám zcela jistě podaří. Děje se tak na jaře prostřednictvím dělení. Na jednom stanovišti se nejvíce daří kultivaru L. maximum. Vydrží klidně i po dobu třech let. Pak je nutné rostlinu rozdělit a přesadit. Ze škůdců kopretinu nejčastěji ohrožují mšice. Na ty ale existuje spousta nejrůznějších postřiků, takže se jich není zapotřebí nijak výrazně obávat.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.