Konvalinky: návod na pěstování krok za krokem
Konvalinka (Convallaria L.) je poměrně zajímavý botanický rod, protože jeho jediným zástupcem je konvalinka vonná Convallaria majalis. Jedná se o velmi známou rostlinku, která je typická svými drobnými bílými květy ve tvaru zvonku. Pro spoustu lidí je to rostlinka velmi atraktivní. Avšak pozor! Při konzumaci je velice nevhodná – je jedovatá. Proto pozor, pokud máte doma mazlíčky nebo malé děti.
Barva konvalinky
Zřejmě každý si samozřejmě ihned vybaví bílé květy. Ty jsou asi nejčastější, navíc nádherně voní. Avšak vzniklo také několik druhů, které se mohou pochlubit i jinými barva, například světle růžová. Nejkrásnější jsou plnokvěté odrůdy. Listy konvalinky mají také svůj typický tvar, který připomíná listy medvědího česneku. Ten je jedlý, a pokud jej sbíráte, měli byste si ověřit, že pokud listy jemně promnete mezi prsty, vydávají česnekovou vůni. Pak je to medvědí česnek a můžete jej konzumovat. Listy konvalinky jsou zelené, někdy se světlými pruhy nebo okraji.
Foto: Pixabay
Růst konvalinky
Konvalinka patří mezi trvalky, které kvetou obvykle od dubna do června. Od července se z květů tvoří červené bobule, velké 8 až 12 mm. I bobule jsou pro lidi jedovaté (a také pro některá zvířata). Pokud chcete konvalinku pěstovat, máme pro vás dobrou zprávu: je to rostlina velmi nenáročná. Upřednostňuje polostín až stín, dobře propustnou půdu (v případě potřeby do ní můžete přimíchat trochu písku) a pH mezi 4,5 a 6. Můžete ji pěstovat také ve stínu některých okrasných keřů nebo stromů.
Výsadba konvalinek
Jednotlivé rostliny od sebe vysazujeme ve vzdálenosti od 10 do 20 cm do hloubky cca 10 cm. Zahrňte je půdou, kterou lehce zatlačte. Ihned hojně zalijte. Vzhledem k tomu, že konvalinka se bude šířit zahranou poměrně hojně a bez vaší pomoci, možná bude čas od času potřeba její růst trochu krotit. Nebo můžete konvalinku rovnou pěstovat v květináči, kde bude její růst kontrolovaný. Květináč by měl mít průměr asi 12 cm. Půdu udržujte neustále vlhkou. Ideální je teplota kolem 20 °C.
Péče o konvalinku
Po výsadbě se o rostlinku starejte pouze v tom smyslu, že ji budete hojně zalévat. Chraňte ji před silným slunečním světlem. Po odkvětu odstraňte květy, listy ponechte i nadále, vypadají velmi atraktivně. Přihnojování není nutné, na jaře stačí přidat kompost.
Množení konvalinky
Pokud má konvalinka vhodné podmínky, bude se šířit sama. Pokud ji chcete rozmnožit, nejlepší období je červen a červenec. Cibulky rostou poměrně mělce a lze je opatrně oddělit od velkého trsu a jednoduše přesadit. Konvalinka je velmi silná rostlina, takže se nemusíte bát, že ji tímto poškodíte.
Zdroj: https://twojogrodek.pl/Konwalie-uprawa-i-pielegnacja
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!