Koňský hnůj může být přínosem i hrozbou vaší zahrady

Kůň

Pokud máte přístup ke koňskému hnoji, máte jedinečnou šanci, jak obohatit svou zahradu o jedinečné živiny. V koňském hnoji je jich totiž celá spousta, zejména pak dusík. Na ten si potrpí zejména listová zelenina, česnek, růžičková kapusta, ale také rebarbora. Kompostovaný hnůj můžete použít jako mulč, zarýt jej do půdy nebo jej rozhodit na trávník. Dejte si ale pozor na to, v jakém stavu koňský hnůj používáte.

Hrozba jménem koňský hnůj

I čerstvý hnůj obsahuje celou řadu prospěšných živin, pro které si ho tolik vážíme. Bohužel však obsahuje také bakterie a semena plevele. Z dlouhodobého hlediska by tedy mohl v zahradě spíše uškodit. Proto je třeba v zahradě používat kompostovaný hnůj. To je ten, který si zakoupíte v sáčku v zahradních centrech. Můžete se ale pokusit o jeho přípravu, pokud máte přístup k čerstvému hnoji.

Hnůj

Foto: Pixabay

Jak kompostovat hnůj?

Koňský hnůj navršte na hromadu a nechte jej takto po dobu minimálně tří měsíců. K tomuto hnoji můžete přidat další složky, které byste přidali do klasického kompostu, jako jsou zelené zbytky rostlin, noviny, kávová sedlina, zbytky zeleniny či posekaná tráva. Po celou dobu by hromada měla být vlhká. Každý týden ji otočte, abyste podpořili proces rozkladu. Hromada by se měla zahřát na 80 °C a zůstat při této teplotě několik týdnů, aby došlo ke „spálení“ bakterií a semen plevele. Čím déle bude kompost odleželý, tím bude lepší.

Koňský hnůj a kvetoucí rostliny

Vzhledem k tomu, že koňský hnůj obsahuje velké množství dusíku, měli bychom s ním zacházet jako s dusíkatým hnojivem. Jeho použití na jakékoli rostliny, které vytvářejí květy je tedy nežádoucí. Může jít nejenom o květiny jako takové, ale také části zeleninové zahrady, kde se nejprve vytvoří květ a potom plod (rajčata, papriky, okurky apod.). Dusík totiž podporuje růst a rozvoj zejména zelené části rostlin.

Kolik koňského hnoje je potřeba?

Obecně se uvádí, že 9 kg koňského hnoje vystačí asi na 1 m3 půdy. Výhodou kompostovaného koňského hnoje (oproti tomu čerstvému) je fakt, že neucítíte nepříjemný zápach.

Zdroj:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/organicke-hnojeni-jak-pouzivat-hnuj-kravsky-ovci-praseci-konsky-a-slepicince.html

How To Use Horse Manure In Your Garden

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!