Konec letnění: vše, co musíte udělat pro pokojové rostliny
Letnění prospívá celé řadě pokojových rostlin. S podzimem ale obvykle přichází čas, kdy je třeba je zase přenést do interiéru, kde budou splněny podmínky pro jejich růst. S letněním je konec v případě, že teploty v noci klesají na 5 °C. Aby byl krok přesunu do interiéru pro rostliny co nejpřirozenější, je třeba dbát na několik základních pravidel.
Letnění je prospěšné
Rostliny, které jsou letněné, se obecně těší lepšímu zdraví. Tak například jsou mnohem odolnější, a to jak vůči škůdcům, tak také proti chorobám. Letněné rostliny jsou otužilé a mají krásnější zbarvení a je velice pravděpodobné, že se lépe připraví na náročné zimní období. Po přenesení do interiéru si totiž rostliny musí zvykat zejména na příliš suchý vzduch – a také na mnohem větší teplo.
Foto: Pixabay
Nezavlečte si domů škůdce
Každou rostlinu, kterou chcete přenést zvenku dovnitř, pečlivě zkontrolujte. Nesmí se na ní nacházet škůdci. Mezi ty nejčastější patří molice, svilušky či třásněnky. Pokud byste byť jen jednu napadenou rostlinu přenesli domů, škůdci by se snadno množili a přeskakovali z jedné pokojové rostliny na druhou. A rychle se množí. Zaměřte se na kontrolu spodní strany listů. Infikované rostliny separujeme od ostatních a zakročíme proti nim příslušnými přípravky. Špatný nápad není ani to, ošetřit rostliny preventivně.
Pozor na rozdíly teplot
Přenést rostlinu z venkovních podmínek, kde bylo kolem 10 °C do pokojových 22 °C by byl příliš velký skok. Ideální je rostlinu přesunout nejprve do chladné místnosti, která je ale světlá. Nemáte-li takovou místnost k dispozici, nechte rostlinám alespoň na ventilačku otevřené okno. A to i v noci.
Budete potřebovat méně vody
Zálivka je v zimním období jiná, než v době vegetační. Přes zimu zalévejte méně, protože kdybyste zalévali tak, jak jste doposud byli zvyklí, rostlinu byste mohli přemokřit. A všichni víme, jaké má přemokření následky: nedostatek kyslíku pro kořeny, jejich úhyn, hniloba, plísně… V zimě nevadí, když substrát mezi jednotlivými zálivkami trochu proschne. Na podzim je třeba omezit taktéž intenzívní hnojení. Připravte se na to, že některým rostlinám zežloutnou listy, nebo je rostlina rovnou shodí. Je to běžný jev, nikoli pobídka k hnojení či vydatnější zálivce.
Zdroje info:
https://www.denverpost.com/2022/09/20/summer-indoor-plants-watering-care-gardening-tips/
https://www.dumazahrada.cz/clanek/presun-letnenych-pokojovek-do-interieru-20211025.html?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter&pnespid=Hacz9Ble7X5PxU6U4crPHxwboBAx2Lx7sQlOAaUKNZLKIzKAAI56swV.db5k2Bm.cmsoINQ
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!