Konec července jako ideální čas pro výsev polníčku
Polníček je velmi chutným druhem salátu. Jeho listy mají podobnou chuť jako hlávkový salát, avšak jsou mnohem menší. Možná proto je polníček tak oblíbený. Zatímco hlávkový salát najdete na zahradách běžně, polníček až tak častý není. Přitom je mnohem výživnější. Navíc je odolný proti zimě, takže je vhodné jej vysévat tehdy, kdy období velkého množství plodin vrcholí. Tedy v červenci.
Výsadba polníčku
Pro polníček si vyberte slunečný záhon s dobře propustnou půdou. Předem do půdy zapracujte organické hnojivo. Polníček můžete vysévat několikrát za rok, abyste měli jeho zásobu po celý rok. Obvykle se vysazuje od začátku do poloviny jara, poté v létě a nakonec v polovině podzimu. Pokud je v zimě příliš chladné období, můžete polníček raději přikrýt netkanou textilií.
Pěstování polníčku
Pro polníček si připravte rýhy asi 1 cm hluboké s rozestupy 25 cm. Vzrostlé sazeničky poté rozsaďte na vzdálenosti 15 cm od sebe. Několik prvních týdnů po výsevu půdu dobře zalévejte a okopávejte. Příliš velký chlad může zastavit růst polníčku, proto je vhodné jej přikrývat, hrozí-li takové podmínky.
Foto: Pixabay
Sklízení polníčku
Polníček můžete začít sklízet, když bude mít čtvrtý pár listů. Po odřezání kořínků můžete využít celou rostlinku – a vcelku ji i servírovat v podobě salátů nebo ozdoby masitých pokrmů. Nebo můžete otrhat jen největší listy rostliny a zbytek ponechat v půdě pro další růst. Nejlepší ale je sklidit ho co nejdříve.
Použití polníčku v kuchyni
Polníček je velmi křehký, proto s ním pracujte opatrně. Používejte ho na přípravu salátů, jako zeleninovou přílohu, pomazánek a podobnými způsoby jako hlávkový salát. Své využití má ale polníček taktéž v teplé kuchyni. Pokud jej chcete tepelně opracovat, zpracovávejte jej podobně jako špenát. Dušený polníček je skvělou přílohou k masu. Můžete si z něj také připravit krémovou polévku.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!