Kompostujete správně listí ořešáku? Možná si zaděláváte na problémy
Jedním z velmi oblíbených zahradních stromů je bezesporu ořešák. Vždyť právě on dává skvělé vlašské ořechy, které potřebujeme nejen při pečení vánočního cukroví. Ořešák je poměrně vzrostlým stromem, který dokáže dát dostatečné množství úrody, nicméně chmury mnohým dělají doslova mraky listí, jež ze stromu opadávají. Každý s nimi nakládá jinak. Někdo je pálí, jiný zase kompostuje. Pokud patříte mezi druhou jmenovanou skupinu lidí, zpozorněte! Kompostování ořechového listí nemusí být totiž nejlepší nápad. My se podíváme na pro i proti tomuto postupu a samozřejmě doporučíme i způsob, jakým se vyplatí postupovat.
Proč nekompostovat ořešákové listí?
Důvodů by se našlo hned několik. Tím asi nejpádnějším je fakt, že se ořešákové listí rozpadá velmi pomalým způsobem. Pokud si ke kompostu čichnete, zjistíte, že je vcelku silně cítit po ořechovém dřevě. Rostlinám také podle mnohých zrovna dvakrát neprospívá. Jinak také na záhonem vybavených kompostem, jehož základem je ořešákové listí, nelze pěstovat jakékoli rostliny dle vlastního uvážení. Nemusely by totiž růst. Nepříjemný je i fakt, že ořech může být napadený antraknózou.
Proč kompostovat ořešákové listí?
I tady najdeme několik pádných argumentů. Tradičně zahrádkáři hovoří o tom, že si příroda bez problémů poradí sama. Proces stejně nakonec proběhne a kompost tak jako tak vznikne. Trvat to ovšem bude déle. Ostatně ořešák má tradičně protiplísňové a proti bakteriální účinky, což se právě projevuje na délce tlení listí.
Prostě listí postupně míchejte s dalším kompostovaným materiálem
Klíč k optimálnímu kompostování zřejmě tkví v míchání ořešákového listí s jiným materiálem. Ideální je jeden díl listí a čtyři ostatního materiálu. Listí si klidně můžete nechat přímo u stromu a postupně pak přimíchávat dle potřeby. Mělo by tak bez problémů zetlít a následně kompost využijete dle potřeby.
Ořešák: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.