Kompostový čaj je skutečným elixírem pro vaše rostliny
Kompost může zlepšit stav vašich rostlin a zvýšit jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům. Všechny prospěšné účinky kompostu jsou ještě zvýšeny, když jej budeme používat v tekuté podobě. Kompostový čaj je právě jednou z forem tekutého kompostu (další formou je například vermikompost). Vzniká tak, že se kompost namočí ve vodě, přidá se melasa pro výživu prospěšných mikroorganismů a roztok se dále provzdušňuje po dobu několika dnů, čímž se vytvoří směs plná miliard zdravých mikroorganismů. Tyto mohou při aplikaci bojovat se „špatnými“ mikroorganismy, které ohrožují zdraví rostlin a posilní tak vaše rostliny.
Výhody kompostového čaje
Používání kompostového čaje má řadu výhod a přínosů:
- Obsahuje spoustu prospěšných bakterií. A to ve větším množství, než pevný kompost. Tyto mikroorganismy zvyšují biologickou rozmanitost půdy a posilují obranné mechanismy vašich rostlin proti erozi, škůdcům a chorobám.
- Dochází ke zlepšení schopnosti půdy zadržovat vodu. Tím také snižuje nároky rostlin na zálivku.
- Aplikace je velice snadná. Můžete ji použít na listy i půdu. Díky tomu má univerzálnější použití, než pevný kompost.
- Ekologická varianta, která nepoškozuje rostlinný ekosystém přírody. Nevede k přehnojení a spálení rostlin, neznečišťuje vodní zdroje.
- Můžete si jej vyrobit i doma, pokud máte pevný kompost.
Foto: Pixabay
Aplikace kompostového čaje
Použití kompostového čaje má svá pravidla. Můžeme jej použít na různé druhy rostlin – na pokojové, kvetoucí, ale také na ovoce a zeleninu. Kompostový čaj je organický a ekologický. Vaše plodiny nebudou tedy plné chemikálií. Aplikujeme jej v chladných dnech, kdy nehrozí, že bude pršet. Teploty by měla být nad bodem mrazu, avšak pod 27 °C. Nejlépe uděláte, když kompostový čaj aplikujete brzy ráno nebo pozdě večer. Intenzívní polední žár totiž může prospěšné mikroorganismy zabít.
Na listy nebo do půdy?
Kompostový čaj lze použít ve formě postřiku na listy. Stačí jej dát do láhve s rozprašovačem a nastříkat listy. Pro hlubší pronikání se hodí také jako závlaha půdy. V takovém případě aplikujete čaj na základnu rostliny s pomocí konve. Žádný maximální limit neexistuje. Postřik se aplikuje tak dlouho, dokud čaj nestéká z listů. Při zalévání půdy je běžné aplikovat 20 až 40 litrů kompostového čaje na 1 000 čtverečních metrů půdy.
Aplikace čaje v době sázení nebo přesazování
Pokud použijete kompostový čaj v těchto případech, dosáhnete toho, že vaše sazeničky budou mít lepší obranyschopnost proti chorobám i patogenům. Aplikovat jej ale můžete v průběhu celého vegetačního období, jednou za dva až čtyři týdny.
Zdroje info:
https://www.ledmegrow.cz/obecne-poucky-pro-pestitele/kompostovy-caj-aneb-opravdove-organicke-hnojivo/
https://www.bobvila.com/articles/compost-tea/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!