Kompost v lednu: Přeházejte ho a jak je to s jeho případným založením v zimě

kompost

Zahrada ani v zimě nespí. Zaslouží si naši pozornost a péči po celý rok. V lednu sice odpočívá, ale to neznamená, že i tak není třeba něco dělat. Jednou z důležitých věcí, na kterou se lze v lednu zaměřit, je příprava kvalitního kompostu. Teď je na to ideální doba. Co udělat?

Přestože venku vládne chladné počasí, tak zahrada stále potřebuje naši pozornost. Nyní je správný čas nejen na přípravu kvalitního kompostu, ale také vylepšení jeho kvality. A jak je to s možným založením kompostu v lednu?

Čas přeházet kompost

Leden je ideální na přeházení kompostu. Vhodná doba na tuto zahradnickou činnost, a to díky tomu, že se v tento čas nevyužívá. Pokud je horní vrstva kompostu namrzlá, tak ji narušte. Vše ze stran a z povrchu přemístěte postupně doprostřed a naopak. Pakliže máte, můžete přidat močůvku a hnojůvku, jakožto popel ze dřeva. Díky tomu se na jaře dočkáte úrodných záhonů s bohatě vyživenou půdou.

Následná péče o přeházený kompost

Pokud máte kompost přeházený, tak je třeba ho přikrýt či zastřešit. Je to z toho důvodu, aby do něj nezatékalo velké množství srážkové vody, která vytlačuje kyslík. To by mohlo vést k prosáknutí hromady a odplavení cenných živin. Pokud je však kompostovaný materiál příliš suchý, můžete ho zvlhčit občasnou zálivkou v podobě dešťové či odstáté vody.

Je třeba počítat s tím, že přeházený kompost bude dozrávat dalších 2 až 6 měsíců. Správně uleželý kompost poznáte podle toho, že má hnědou barvu a jemně se drolí. Vylepšení půdy kompostem provádějte po celou sezónu, a to od časného jara jeho opakovaným přidáváním v menších dávkách do zeminy či přímo k rostlinám. Ty se vám za to odmění větší úrodou, lepším růstem, vydatnějším kvetením a bude rozhodně zdravější.

kompostování

Foto: Pixabay

Založení kompostu v zimě

Pokud vás napadlo, zda lze založit kompost v zimě, tak je to možné. Jen je nutné počítat s tím, že to bude trvat mnohem delší čas, než uzraje. Zpravidla to trvá 1 rok. Na druhou stanu chladné měsíce vybízí k tomu, abyste se pustili do zakládání místa určeného ke kompostování. Neztratíte touto činností tolik potřebný čas na jaře a v létě. V zimním období začněte s kompostováním kuchyňských zbytků, kávovou sedlinou, kůrou, dřevěným uhlím a popelem ze dřeva, v malém množství hlínou, čerstvým slepičím trusem. Co je prostě zrovna v zimě k dispozici. Ale pozor na to, že na kompost se nikdy nedává maso, kosti či popel z uhlí. Snažte se také do kompostu přidávat spíše menší kousky, které se lépe rozkládají.

Zdroj: ireceptar.cz, nkz.cz

Náhledové foto: Pixabay