Kompost je možné použít jako mulč: dostatečná vrstva je základ
Kompost je běžně využíván v zahradnictví. Je to ideální způsob, jak dodat půdě vhodnou strukturu, ale také potřebné živiny. Kromě toho můžete kompost použít i jako mulč, který má sám o sobě výhody: potlačuje růst plevele, pomáhá zadržovat vlhkost v půdě a může pomoci ochránit kořeny rostliny před teplotními výkyvy a pmáhá proti erozi půdy. Použití kompostu jako mulče má však určitá pravidla. Pokud je zvládnete, najdete účinného spojence při pěstování.
Kompost jako mulč
Kompost si můžete vyrobit sami, takže tím, že ho použijete místo jiných druhů mulče můžete šetřit své náklady. Pokud jej rovnoměrně rozprostřete na půdu ve vrstvě 5 až 7,5 cm jako kryt, získáte tím plnohodnotný mulč. Ten může přinést tyto přínosy:
- Chrání rostliny před výkyvy teplot.
- Pomáhá zadržovat vlhkost v půdě.
- Dodává potřebné živiny.
- Zlepšuje strukturu půdy a pomáhá předcházet erozi.
- Podporuje život prospěšných organismů žijících v půdě.
- Urychluje růst rostlin.
- Snižuje škody způsobené škůdci a chorobami.
- Kontroluje růst plevele.
To je jen několik základních důvodů, proč je kompost považovaný za jeden z nejlepších mulčů vůbec. Využívat je mohou i ekologičtí zahrádkáři.
Podmínky pro použití kompostu
Vrstva kompostu musí být dostatečná – 5 až 7,5 cm. Abyste dosáhli všech výše zmíněných výhod, je důležité, aby byl kompost dostatečně kvalitní. V případě, že vyberete kvalitní kompost, můžete ušetřit peníze za hnojiva. Jakmile máte dobře vyzrálý kompost, můžete ho ke svým rostlinám přidat v jakoukoli část v roce. Někteří zahradníci použijí kompost na povrch půdy těsně před výsadbou. Kompost je třeba udržovat vlhký, protože suchý mulč neumožní správný růst kořenů rostliny. Pokud je kompost příliš suchý, můžete na něj přidat další vrstvu mulče – například suchá tráva nebo listy.
Kompost ve správném množství
Všeho moc škodí. Pokud použijete příliš mnoho kompostu, může to v konečném důsledku rostliny dokonce zabít. Vysoké hladiny rozpustných solí mohou zastavit růst rostlin. Nadměrné množství takových živin, jako je dusík, sírany nebo fosfor, vede ke spálení části rostlin. Vysoké množství fosforu (které se často reguluje přidáním železa) může zvýšit růst mykorhizních hub v rostlinách. Opotřebovaný kompost může zamořit zahradní půdu choroboplodnými organismy.
Zdroje info:
https://flourishingplants.com/using-compost-as-mulch/
https://www.gardeningknowhow.com/composting/basics/compost-as-garden-mulch.htm
Foto: Pexels
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!