Klíšťata: nemoci, které přenáší, mohou být pro vaše mazlíčky velice nebezpečné

Klíště

Léto je skvělým obdobím, kdy můžete trávit většinu svého času venku. Ocení to také vaši čtyřnozí mazlíčci, kteří vám za pobyt venku navíc budou vděční. Právě v přírodě ale na ně (i na nás) může čekat velké nebezpečí v podobě klíšťat. Jejich výskyt je běžný všude tam, kde se nachází vysoká tráva – právě zde totiž čekají na svého hostitele. Některá z nich mohou svého hostitele nakazit nebezpečnými nemocemi. Zde jsou nejčastější z nich.

Klíšťová encefalitida

Jedná se o jedno z nejznámějších nemocí, které klíště roznáší. Po 5 až 9 dnech od přisátí klíštěte můžete na svém psovi začít projevovat první příznaky, jako je horečka, potíže s polykáním (to se může projevit odmítáním stravy), obrna některých svalů a další příznaky. Proti klíšťové encefalitidě zatím psy očkovat nemůžeme, nicméně můžeme je ochránit.

Lymská borelióza

Právě toto je nejčastější choroba, kterou klíšťata přenáší na psy. Není divu, vždyť více než pětina klíšťat je touto chorobou infikována. Riziko tedy roste s vyšším počtem přisátých klíšťat. Onemocnění se projevuje jako neochota pohybovat se, nechuť k jídlu, horečka, ale také jako náhlé zhoršení celkového zdravotního stavu psa, kulhání, zvracení, zvětšení mízních uzlin. Pokud přijdete k veterináři v raných stádiích onemocnění, může být vyléčen prostřednictvím antibiotik.

Pes

Foto: Pixabay

Ehrlichióza

Přenašečem této choroby je piják hnědý, který sice není pro Českou republiku typický, nicméně se zde začíná objevovat v rostoucím množství. Bakterie, které klíště přenese do krevního oběhu vašeho psa, zde mohou zůstat celé měsíce v nečinnosti. Projevit se tedy mohou až v zimě, kdy zřejmě nebudete mít podezření na onemocnění, které přenáší klíšťata. Typickými příznaky jsou horečka, nechutenství, úbytek na váze, krvácení z nozder, těžké dýchání. Důležité je co nejdříve navštívit veterináře.

Anaplazmóza

Opět jde o bakteriální onemocnění, které přenáší klíště obecné. To potřebuje 24 až 48 hodin na to, aby nemoc přeneslo na svého hostitele. Typickými příznaky jsou horečka, nechuť k jídlu, bolesti kloubů, zvracení, průjem, záchvaty. Anaplazmóza není příliš častým onemocněním.

Babezióza

Toto onemocnění je rozšířené zejména na jihu Evropy, bylo ale zaznamenáno také na jižní Moravě. Přenašečem je piják lužní. Onemocnění způsobuje chudokrevnost, kterou u psa poznáte podle bledých dásní, slabosti, únavy, zvracení, nechutenství, horečky či zimnice. Protože je léčba velmi nákladná, vyplatí se investovat do preventivních antiparazitních přípravků pro psy.

Ochrana před klíšťaty

Svého mazlíčka můžete před klíšťaty chránit několika způsoby. Asi nejznámější je použití speciálních obojků, které se prodávají pro psy i kočky. Jiné se ve formě kapaliny aplikují přímo na kůži zvířete, kde vydrží až tři měsíce. Veterinář může předepsat speciální antiparazitární tablety, které kolují v krevním oběhu psa i několik měsíců. Dostupné jsou také mechanické rozprašovače, které kupujete podle velikosti svého zvířete, a také pěny, které jsou vhodné pro lekavé psy. Ty jsou méně invazivní metodou.

Zdroj: https://www.lajfstajl.cz/2021/06/05/klistata-jsou-nebezpecna-i-pro-psy-tyka-se-jich-encefalitida-borelioza-i-dalsi-nemoci/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!