Klíčení semen pro začátečníky – slunečnice nebo pohanka vám vyklíčí i loupaná
Určitě jste už slyšeli o tom, kolik prospěšných aminokyselin a dalších cenných látek si můžeme dopřát, pokud obyčejná semena z obchodů necháme na kousku vlhké gázy (nebo ještě lépe v klíčící misce) naklíčit.
Mnoho z nás však od jejich konzumace odrazuje mnohdy tvrdá slupka, jíž řada druhů neomylně disponuje. Semínka nás ovšem leckdy dokáží i překvapit. Taková slunečnice nebo pohanka totiž zvládnou vyklíčit i tehdy, když jsou oloupané.
Jak naklíčit loupaná semena
Chtějte samozřejmě co nejkvalitnější produkt. Semena musí zůstat vcelku. Slunečnicové zlomky, jež jsou tak často v levných pytlíčcích k vidění, vám dozajista nevyklíčí. Dobrý materiál však nepotřebuje moc. Nejdříve semínka na pět hodin namočte ve tmě.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Poté vodu slijte a nasypte je na vlhkou gázu či speciální misku pro klíčení. Tu doporučujeme. Díky jemným vroubkům semínka neleží ve vodě a přitom mají dostatek vláhy. Pravidelně je proplachujte, jinak chytí plíseň.
A pokud je to jen trochu možné, dopřejte jim prvních 24 hodin tmu. Klíčky pak budou mnohem křehčí. Na dalších 24 hodin je pak naopak postavte na světlo, aby stihly klíčky vytvořit co nejvíce prospěšného chlorofylu. A poté máte hotovo. Můžete, nebo lépe řečeno – musíte sklízet.
Tipy pro další použití
Pokud semínka nesníte hned, vložte je do lednice, kde je na dalších 24-48 hodin před rozvojem plísně ochráníte. A jak je jíst? Nasypte si je do jogurtu, na salát nebo třeba na chleba s pomazánkou. Pohanková semena jsou co do chuti trochu specifičtější a nejspíš si na ně budete muset zvyknout. Ta slunečnicová chutnají jako oříšky. Můžete je tedy klidně uzobávat jenom tak třeba jako zdravý snack k televizi nebo jako zaslouženou a chutnou odměnu po cvičení.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)