Klíčení během zimy

Klíčení

Klíčení semínek, to je snadná a zábavná činnost.  V zimním období pak úroda v podobě klíčků určitě udělá radost a zároveň doplní jídelníček o spoustu vitamínů a dalších důležitých látek.

Výhody klíčení

Klíčení je nenáročný postup. Velkou předností tohoto postupu je jednoduchost a pořízením semínek také není nijak nákladné. Výsledkem jsou klíčky, které jsou po konzumaci pro naše tělo hotovou vitamínovou bombou. Některé klíčky dokonce obsahují více vitamínů než čerstvá zelenina. Naklíčené luštěniny pak můžete přidávat do salátů, ale také do pomazánek, tvarohu nebo jen tak nasypat na chleba.

V čem klíčit?

Na našem trhu najdete nakličovací misky i sklenice. Jejich velkou výhodou je, že se v nich drží správné klima, které je pro klíčení důležité.  Nakličovací misky můžete skládat na sebe a obvykle se prodávají sety se třemi miskami. Semínka v těchto miskách musíte jen pravidelně rosit, aby neoschla.  Klíčení ve sklenicích je také velmi oblíbené. První den semínka namočíte na několik hodin a poté otočíte sklenici. Voda sítkem odkape a na vás je, jen dvakrát denně proplachovat. Pokud nemáte čas na klasické klíčení, existuje ještě automatické nakličovalo. Stačí totiž dát do speciální nádoby vodu, semínka a nakličovalo se o vše postará za vás.

Nejjednodušší klíčení

Před tím než se pustíte do klíčení, si nachystejte misku nebo tácek a vyplňte dno vatou, nejlépe buničitou. Poté vatu navlhčete a nasypte semínka. Každý den je nutné kontrolovat vlhkost, aby vata nevyschla. Na druhou stranu semínka nesmí ani plavat ve vodě.  Sklízet klíčky začnete zhruba po týdnu, co jste zaseli. Tímto způsobem lze naklíčit třeba řeřichu.U klíčení luštěnin jako jsou fazole, sója atd., je už nutná nádoba. Jestliže nevlastní speciální misku na klíčení, nevadí, vystačíte si i s PET láhví nebo zavařovací sklenicí. I v tomto případě je při klíčení důležitá vlhkost, nikoliv však mokro.  Podstatné je také pravidelně semena proplachovat, aby nedošlo ke vzniku plísní nebo hromadění jiných mikroorganismů. Víčko od zavařovací sklenice můžete propíchat a vytvořit tak síto. Sklenici i s klíčky propláchnete, tak že ji naplníte vodou a obrátíte dnem vzhůru. Dírkami může voda sama odtékat.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.