Klíč k následující bohaté úrodě jahod. Osvědčená péče znásobí úrodu několikrát – zapamatujte si pravidlo 9 dnů

Jahody

Klíč k následující bohaté úrodě jahod. Osvědčená péče znásobí úrodu několikrát. Jahody jsou nejen chutné, ale mají také mnoho zdraví prospěšných látek. Tyto jasně červené bobule jsou bohaté na vitaminy, minerály a antioxidanty. Jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C, který pomáhá posilovat imunitní systém, a manganu, důležitého pro zdraví kostí.

Kromě toho jahody obsahují vlákninu, která napomáhá trávení a může pomoci udržet zdravou váhu. Antioxidanty obsažené v jahodách, jako jsou třeba antokyany, kyselina ellagová a kvercetin, jsou spojovány se snižováním zánětů a snižováním rizika chronických onemocnění, včetně srdečních chorob a některých druhů rakoviny. Proto se vyplatí mít na zahradě těchto plodů opravdu hodně. Jak na to?

Péče po sklizni: Příprava na úrodu příštího roku

Především dopřejte rostlinám jahodníku zasloužený odpočinek, bez něj to zkrátka a dobře nepůjde. Po období intenzivního růstu a tvorby plodů totiž tyhle užitečné rostlinky opravdu potřebují odpočívat. Jakmile přestanou plodit, je nutné ostříhat všechny odnože. Pokud se tyto výběžky ponechají bez kontroly, odčerpají z půdy a rostliny důležité živiny, které jsou klíčové pro zotavení rostliny a přípravu na další sezónu.

Když už budete mít nůžky v ruce, ponechte na každé rostlině pouze 2-3 zdravé listy. Tento řez by měl být proveden nejpozději devět dní po sklizni poslední červené jahůdky. Odstranění odnoží a starších listů pomáhá rostlině šetřit energii a živiny pro nadcházející zimu a další vegetační období.

klíč k úrodě jahod

Foto: Pixabay

Ochrana proti plevelům: Udržování půdy bohaté na živiny

Plevel soupeří s rostlinami jahodníku o živiny, proto je důležité udržovat záhon bez něj – a to i potom, co jahody odplodí. Určitě tuhle péči nenechávejte až na jaro. Naopak. Vytrhávejte veškerý plevel, abyste zajistili, že vaše jahody získají z půdy maximum. Pomůžete tím také zabránit přemnožení škůdců a chorob, jež často nacházejí útočiště právě v zaplevelených porostech.

Zalévání: Najděte ideální rovnováhu

Jahody potřebují pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Dejte si však pozor na přemokření, které může vést k hnilobě kořenů. Nejvhodnější doba pro zalévání je brzy ráno nebo večer, aby se minimalizovalo odpařování a rostliny měly možnost vstřebat vláhu. Důsledná a vyvážená zálivka udrží jahodníky zdravé a připravené na další sezónu.

Výběr správného hnojiva

I poté, co vaše jahody dokončí svou sezónní práci, potřebují péči. Pravidelné hnojení je zásadní. Vybírejte organická hnojiva bohatá na dusík a draslík. Tyto živiny podporují regeneraci rostlin a posilují je pro další období plodnosti.

Domácí hnojiva: Proměňte plevel ve zlato

Zahrádkáři často využívají plevel k výrobě účinných hnojiv. Hodí se vám všechny běžné druhy, jak oje například kopřiva, vratič, přeslička, pelyněk a kapradiny – ty všechny lze přeměnit na roztoky bohaté na živiny. Stačí tyto rostliny několik dní namáčet v kbelíku s vodou a vytvoříte tak účinné hnojivo, které vašim jahodám dodá vše, co potřebují (a navíc se zbavíte nežádoucích zelených potížistů na svém pozemku).

Aplikace hnojiva je snadná – hotový koncentrát přeceďte, na každý díl přidejte 4 díly vody a použijte jako zálivku. Posypání dřevěným popelem mezi rostliny navíc pomůže odradit škůdce a postupně uvolní cenné minerály do půdy, čímž zvýší její úrodnost. Pokud ho tedy máte po ruce, určitě s jeho použitím neváhejte.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/hniloba-jahod-drozdi-20210421.html, https://zahradkar.pluska.sk/uzitkova-zahrada/vedci-dali-hnojeniu-drozdimzelenu-paradajky-su-nom-viditelne-krajsie-zdravsie, https://svetkreativity.cz/obycejne-drozdi-nalezne-sve-uplatneni-i-pri-pestovani-jahod-jako-soucast-zalivky/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)