Kiwi na vaší zahradě: těšit se můžete i na plody

Kiwi

Rostlina Actinidia je u nás známá především pro své hnědé plody se zelenou dužinou plnou drobných černých semínek uvnitř. Dneska i rostlinu označujeme jako kiwi. Věděli jste, že toto jméno získalo ovoce podle nelétavého ptáka kiwi? Kiwi je jedním ze symbolů Nového Zélandu – a právě na tomto ostrově se ovoce poprvé začalo pěstovat. Z této oblasti se rozšířilo do celého světa. Dodnes ale platí, že jedním z největších producentů kiwi na světě, je právě Nový Zéland.

Podmínky pro pěstování

Pro pěstování kiwi nejsou potřebné žádné speciální požadavky. Vystačí si s dostatečným slunečním zářením a lehce kyselou, dobře propustnou půdou. Je důležité, aby půda obsahovala dostatečné množství živin, takže když do ní před výsevem/výsadbou zapracujete kompost, rozhodně neuděláte chybu. Pro rostlinu vyberte slunečné stanoviště. Vzhledem k tomu, že kiwi je popínavá rostlina, musíte je pěstovat vždy s oporou.

Kiwi

Foto: Pixabay

Pěstování kiwi ze semen

Pěstování ze semen je levnější variantou, nicméně musíte mít notnou dávku trpělivosti. Semena předpěstováváme doma, v interiéru. Výsev se provádí do spařeného substrátu – ideální je substrát s označením substrát pro rostliny ze Středomoří. Samotné klíčení trvá čtyři až šest týdnů, ideální teplota je 18 až 22 °C. Před samotnou výsadbou je vhodná stratifikace semen (udržování semen při nízké teplotě), a to po dobu jednoho až dvou měsíců.

Pěstování sazeniček

Ať už jste své sazeničky vypěstovali sami, nebo si je koupili v zahradnickém centru, důležité je o ně správně pečovat. Čím jsou sazeničky mladší, tím by péče o ně měla být svědomitější. Je vhodné je pěstovat také venku, ale až budou dostatečně veliké. Pro přesazení ven je dobré, aby měly rostlinky co nejlépe rozvinutý kořenový systém. Pro kiwi vyberte slunečné stanoviště, ideálně však chráněné před větrem. Jednotlivé sazeničky vysazujte ve vzdálenosti minimálně 1 metr od sebe. Více rostlin je zapotřebí, protože keříky se budou vzájemně opylovat.

Péče o rostliny

Jak už bylo řečeno, půda bohatá na živiny je jednou z podmínek pro pěstování rostliny. Volte dusíkatá hnojiva a hnojte v době vegetace (držte se návodu na obalu hnojiva). Zálivka by měla být pravidelná, dejte si ale pozor na přelití. Řez rostliny není nutný, můžete jím ale upravit vzhled rostliny. Neprovádějte jej však dříve, než rostlina dosáhne tří let. Plody získáte ale už na jednoletých výhonech, proto se při řezu soustřeďte zejména na starší výhony – ty, které už odplodily. Samozřejmostí je odstraňování nemocných nebo slabých výhonů.

Kiwi v zimě

Kiwi zvládnou zimu venku. Je ale dobré je dostatečně přikrýt mulčem nebo mladší rostliny zabalte i celé do netkané textilie. U nás se s oblibou pěstují dvě odrůdy kiwi: Actinidia chinensis nebo Actinidia arguta. Druhá jmenovaná se pro celoroční pěstování venku hodí lépe, vydržet by ale měly obě. Actinidia arguta je speciálně vyšlechtěná odrůda (dnes jí říkáme také minikiwi).

Zdroj: https://www.semena.cz/245-kiwi

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!