Kerblík vypěstujete na záhonku i v květináči

Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium) roste divoce okolo Středozemního moře a na území Orientu. Nepřekvapí tedy, že se u nás pěstuje jako jednoletka. Ovšem pozor, velmi rád se vysemeňuje a pokud si nedáte pozor, může vaši zahradu doslova zaplevelit. Na druhou stranu si pro sebe uzurpuje jakýkoli stinných roh a zásobí vás mnoha chutnými lístky.

Stačí si jen pohlídat, aby nevybíhal do květu, případně nezralé okolíky včas odstraňovat. Ale líbit se mu bude i v květináči, kde nějaké zaplevelení opravdu nehrozí. Potřebuje jen výživnou lehkou půdu a občasnou zálivku.

Z kerblíku vám zachutnají nejvíce mladé lístky

Nemusíte ho ani pěstovat příliš. Na parapet stačí 2-3 semínka, zasetá do truhlíku, na záhonku pak o trochu víc, vysetých v rozestupech asi 30 cm. Mladé lístky jsou ke sběru připraveny asi za 6-8 týdnů po výsevu. Bude jich však opravdu hodně, takže se vyplatí kerblík vysévat postupně během celé sezóny, abyste se k těm nejmladším a nejšťavnatějším dostali opravdu během celé sezóny.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud začnete s pěstováním kerblíku v dubnu, můžete až do srpna stihnou klidně 4-6 výsevů. To je i pro extrémního milovníka této aromatické bylinky až až. A pokud si chcete dopřát dostatek semen i na další rok, bude vám k tomu stačit jeden jediný vyzrálý okolík. Skliďte ho však předtím, než se z něj semínka vysypou do širokého okolí.

Co si počít s kerblíkem

Hodí se opravdu všude – od polévek, přes omáčky a marinády až po pomazánky. A vůbec nemusí jít o recepty inspirované orientem. Čerstvé lístky lze i zmrazit, pro sušení se však ke své křehkosti příliš nehodí. A pokud ke kerblíku přidáte i estragon, pažitku a petrželku, získáte francouzskou směs jemných bylin, známou pod názvem fines herbs.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)