Kerblík má široké využití a skvěle chutná: Jak si ho vypěstovat na zahradě?
Voňavá bylinka, kterou milovaly naše babičky, se opět vrací na výslunní. Svou chutí připomíná petrželku a estragon. Mnozí ji také přirovnávají k anýzu, protože má nasládlou chuť. Jedná se o nenáročnou a rychle rostoucí jednoletou rostlinu, která patří do čeledi miříkovitých. Dorůstá do 40 centimetrů a kvete bílými květy. Jak si jej jednoduše vypěstovat na své zahradě?
Kerblík není náročný na péči
Pokud máte na zahradě kus stinného místa a nevíte, čím jej osázet, zkuste kerblík. Za takové místo vám bude vděčný. Je známo, že díky polostínu až stínu, bude mít tato bylina dokonce výraznější chuť. Vysévat ho můžete nyní, a to do lehké a dokonale propustné půdy. Po výsevu budete moci bylinku sklízet již za měsíc, a to opakovaně.
V případě, že si budete chtít užívat chuť a účinků kerblíku i příští rok, v záři vysejte další semínka, která v půdě přezimují a brzy na jaře vás potěší svými čerstvými listy. Obecně se však kerblík doporučuje sbírat před květem, kdy má nejvíce prospěšných látek a je vhodný ke konzumaci, poté už jej nesbírejte. Bylinu si však také můžete nasekat a umístit do mrazáku, abyste si její chuti mohli užívat i v zimním období.
Obsah kerblíku a jeho využití
Babičkám v kuchyni kerblík jistě nechyběl. Věděly, že díky němu tělu doplní mnoho vitamínu C, což se po dlouhé zimě vždy hodí. Moje babička pěstovala kerblík v truhlíku na okně a díky němu nahrazovala čerstvou petržel. Dále obsahuje značné množství hořčíku a železa. Je také známo, že kerblík podporuje lepší trávení, takže pokud máte potíže s pravidelnou peristaltikou, bylinu si dopřejte nejen na bramborách a v polévce, ale také klidně v těstovinách. Dokonce si z něj můžete připravit i čaj, který vám pomůže od křečí pocházejících ze zažívacího traktu. Pokud trpíte na záněty močových cest, pravidelně z něj pijte čaj. Dále čistí krev a detoxikuje organismus.
A do jakých dalších jídel se hodí? Například do vaječné omelety. Zkuste jej dát i do omáček, salátů, dozdobte s ním zapečené brambory či těstoviny. Skvělý také bude se zeleninou a sýrem. Bokem však nezůstanou ani ryby, sušená rajčata a tak dále.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7827728/, https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jak-pestovat-kerblik-trebule-staroceske-koreni-hubnuti, https://www.pestik.cz/module/csblog/post/179-5-kerblik-muzeme-pestovat-cely-rok.html#gref
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)