Kerblík a jeho pěstování
Voňavý kerblík patří do kuchyně stejně tak jako mnohá jiná zelenina. Díky tomu, že je jeho pěstování nenáročné, můžete si jej klidně vypěstovat na vlastní zahrádce sami. Jedná se o jednoletku, která se vyznačuje krásnou vůní a výraznou chutí. Pěstovat jej můžete fakticky kdekoli, kde to uznáte za vhodné. Optimální jsou pro něj pohostinná stanoviště. S petrželkou, estragonem a dalšími bylinkami získáte dokonalou chuť francouzské kuchyně, která je nezaměnitelná s ničím jiným. Představme si jej tedy blíže a ukažme si základní aspekty jeho pěstování…
Kerblík se představuje
Kerblík třebule, jak zní jeho originální název, je typický velmi delikátní chutí, která se nápadně podobá estragonu. Připomíná ale také i čechřici a petržel. Do kuchyně se používají mladé lístky, které si najdou své místo v mnohých pokrmech. Typické jsou hlavně ryby, vaječná jídla a také drůbeží maso a salátové zálivky. Samotný kerblík je skvělý ve smetanových polévkách a také v omáčkách, v nichž hraje smetana hlavní roli. Vynikající je s dušenou mrkví. Ta se restuje na másle. Lístky lze použít i mražené nebo naložené do octa.
Pěstování kerblíku
Pokud se rozhodnete kerblík zasadit, určitě se vám to vyplatí. Vyroste vám 30 cm vysoká rostlina, která je typická jemně dělenými listy a okoličnatým květenstvím. Jak již bylo řečeno, pěstuje se jako jednoletka. Ideální je pro něj maximálně propustná a dostatečně zalévaná půda. Zasaďte jej do polostínu. Pokud tak učiníte, získáte aromatičtější bylinku. Výborně se mu daří i na okenním parapetu na severní či východní straně budov.
Čerstvé lístky od jara až do podzimu
Z vlastních semínek vám vyroste bylinka, která vám dá skvělé lístky od jara až do podzimu. Velmi jednoduše se kerblík i množí, a to pomocí rychle dozrávajících semínek. Otrhávat lístky budete moci pouhé dva měsíce od doby, kdy kerblík zasadíte.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.