Kedluben gigant: Pěstování a sklizeň
Kedlubna, kedluben či brukev zelená, všechno jsou to názvy pro chutnou košťálovou zeleninu. Kedluben se pěstuje pro nadzemní stonkovou hlízu, která má nejčastěji světlou nebo tmavě zelenou barvu. Konzumovat se však mohou i listy s vyšším obsahem vápníku a vitamínu C než samotné hlízy. Tato zelenina pochází zřejmě z oblasti Středomoří a z Číny. Dnes se však už pěstuje v celé střední Evropě. Známe mnoho odrůd od raných, letních až po zimní odrůdy. Mezi oblíbenou zimní odrůdu patří kedlubna gigant a v dnešním článku se zaměříme právě na pěstování a sklizeň kedlubny gigant a její následné zpracování.
Kedlubna gigant a pěstování
Nejprve začneme u kedlubny gigant s pěstováním. Výhodou této obrovské kedlubny je nejen velikost a váha až 5 kilogramů, ale i fakt, že nedřevnatí a to i dlouho po sklizni. Kedluben pěstujeme ve středně těžkých, hlinitopísčitých nebo čistě hlinitých půdách s dostatkem humusu. Stanovištěm by také mělo být vlhčí klima. Vysazujeme vždy silné a rychle vypěstované sazenice. Dávat pozor se musí na chlad a suchu, jinak budou vybíhat kedlubny do květu. Pokud budete vysazovat kedlubny se třemi nebo čtyřmi pravými lístky, nesmí se zasadit příliš hluboko, aby nedošlo k nevytvoření hlíz. Pozdní odrůdy, tedy ty, do kterých patří i kedlubny gigant, mají vegetační období 130 až 170 dní a vysévají se na přelomu dubna a května. V půlce srpna se vysazuje do sponu 40×30 cm, ale kedlubnu gigant můžeme takto vysadit již v květnu, protože snese mráz až do -12 °C. Důležitá je samozřejmě i pravidelná zálivka po vysazení. Za sucha totiž hlízy dřevnatí a po větším náhlém zalití zase naopak praskají. Při dostatečné zralosti, tedy v pozdním létě nebo na podzim můžeme sklízet. Kedlubny gigant pak skladujeme při teplotě 0 °C a při vzdušné vlhkosti, klidně až 95 %.
Nejčastější chyby při pěstování
Kedlubny potřebují pro zdárný růst hlubší a zpracovanou zem s přídavkem kompostu. Nehnojte však kedlubny čerstvým hnojem, nesnáší ho. Dobře se jim bude naopak dařit, pokud v předešlém roce byla na jejich místě kořenová zelenina, rajčata či papriky. Nesázejte také kedlubny hlouběji než předpěstovaná sadba, začaly by se pak tvořit deformované bulvy. Opravdu dbejte i na pravidelnou zálivku, výkyvy v zálivce kedlubnám neprospívají a následně dřevnatí a praskají. Pokud chcete, aby vám kedlubny vydržely i do dalšího jara, založte je v chladné sklepě do vlhkého písku a nezbavujte je kořenů.
Kedlubna gigant a recepty
Co se týká kedlubny gigant a receptů, kromě konzumace kedlubny za syrova nebo po přidávání do nejrůznějších salátů, můžeme z kedlubny udělat třeba pomazánku nebo udělat kedlubnovou polévku. Na kedlubnovou pomazánku budeme potřebovat oloupané kedlubny, které najemno nastrouháme a přidáme tvaroh či pomazánkové máslo, dále petrželku a směs utřeme. Poté přidáme ještě dle chuti sůl a pepř nebo i trochu kmínu. Vše dobře promícháme a podáváme například s opečenou bagetkou. U kedlubnové polévky nakrájíme na drobno kedlubnu a mrkev. Připravíme si hrnec, ve kterém osmahneme cibulku a přidáme k ní anglickou slaninu. Tu však po osmažení vyjmeme. Do hrnce přidáme zeleninu a po deseti minutách zalijeme horkým vývarem. Přidáme ještě kmín nebo hrášek, vaříme další půlhodinu. Nakonec nezapomeňte dochutit pepřem a solí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.