Když začnou letničky vyseté na podzim růst, není ještě všechno ztraceno
Podzimní výsev letniček používá k tomu, abychom příštího jara urychlili jejich kvetení a celkový vývoj. Ovšem ne vždy se tento krok obejde bez komplikací. Dají se však ještě mladé rostlinky zachránit, když se blíží mrazy?
Jaké letničky lze na podzim bez obav vysít?
Existuje celá řada druhů květin, která je k tomuto kroku vhodná. Nízké teploty v počátečních fázích jejich růstu u nich totiž podporují hojnější a delší kvetení. Jde například o chrpy, iberky, zlateň, ostrožku, mák kalifornský apod. Ale i když vyséváme na začátku října, teplý podzim nám dokáže leckdy udělat pořádnou čáru přes rozpočet.
Co si počít, začnou-li semena letniček klíčit příliš rychle?
Když semena letniček klíčí na podzim příliš rychle, není ještě na všechno pozdě. Někdy nás počasí zkrátka vyšplouchne a dlouhý teplý podzim nakonec i přes veškerou naši snahu ke klíčení semen povede. Ještě není nic ztraceno, jen si pamatujte, že tyto sazenice budou vůči mrazům jen málo odolné, takže jim v tom pomozte.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Pomozte letničkám bez úhony přežít zimu
Zakryjte je chvojím, slámou nebo netkanou textilií. Na jaře je jejich ochrany zbavte až ve chvíli, kdy už nehrozí dlouhodobé jarní ranní mrazy. Do obávané poloviny května tak získáte dostatečně odolné letničky, které si poradí už s jakoukoli výzvou.
Další péči o letničky si nechte až na jaro
Rozhodně je nejednoťte ani nepřesazujte! K tomuto kroku přisypte až na jaře. A to jen tak, abyste dosáhli požadovaného rozestupu mezi jednotlivým rostlinami nebo druhy. Pokud byste to provedli už na podzim, nestihly by rostliny dobře zakořenit a velmi pravděpodobně by nepřežily zimu. A to by bylo rozhodně škoda, když jste si s jejich výsevem dali na podzim takovou práci.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)