Když vaše orchidej žloutne a ztrácí květy, pak ještě nemusí být vše ztraceno. Víme, jak jí pomoci
Nejčastěji se v našich domácnostech objevují orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce. Ovšem nejsou jediné. Společnost jim může dělat i krásný stromobytec (Dendrobium), katleja Dowova (Cattleya dowiana) nebo nevšedně vyhlížející člunatec (Cymbidium). A co dělat, když se jim nedaří?
Přirozený životní cyklus většiny orchidejí spočívá v tom, že rostlina po odkvětu začne odpočívat, tedy přejde do klidového stavu. A jak se o ni v tomto období správně starat, aby vám opět vykvetla?
Co potřebují orchideje pro svou spokojenost
Když se řekne orchideje, představí si mnoho lidí ty nejchoulostivější rostliny. Naštěstí to není tak úplně pravda. Většina druhů potřebuje pro své přežití následující:
- správné množství slunce,
- dostatek vody
- a správně zvolený substrát.
Nedostatek světla jako hlavní problém
Nedostatek světla bývá v našich domácnostech nejčastější příčinou toho, že orchideje nekvetou. A jak poznat, že je vše v pořádku? Podívejte se své květině na listy. Pokud je má tmavě zelené, pak dostává příliš málo světla. Naopak žlutozelené nebo červené listy značí nadbytek světla. Jedinou správnou možností jsou v tomto ohledu jasně zelené listy.
Foto: Pixabay
Jak na správnou zálivku
Největším problémem při pěstování orchidejí je přemokření. Jak poznat, že už potřebují zálivku? Pokud se vám orchidej v květináči zdá lehká a zároveň má i šedé kořeny, je to známka toho, že je třeba ji zalít. Můžete se také podívat na její kořeny. Ihned po zalití by měly všechny kořeny zezelenat. To je jasnou známkou zdravého exempláře. Varováním by pro vás měly být:
- šedé, suché kořeny – nedostatek závlahy
- hnědé nebo černé kořeny – nadbytek závlahy
- bílé kořeny – kritická suchost
Proč orchideje nekvetou? Kvůli hnojení
Další velkou potíží bývá hnojení. Proto je hnojte jednou měsíčně hnojivem pro orchideje. Pamatujte, že nezalitou a zcela suchou orchidej není vhodné hnojit. Tím můžete nechtěně spálit suché kořeny. Zajistěte proto v první řadě správnou hydrataci rostliny a teprve po zálivce aplikujte hnojivo.
Jak na správné zimování orchidejí
Pamatujte si, že v zimních měsících orchideje odpočívají a leckdy ztrácí květy a listy. Z tohoto důvodu až příliš často končí v popelnici. Naštěstí to není nutné, potřebují jen čas na regeneraci. Posilují svůj kořenový systém, zbavují se nadbytečných listů a poupat a ukládají energii na příští období květu. A opravdu to potřebují, protože v květináči kvetou dobře zapěstované orchideje obvykle každých 8-12 měsíců.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://giropark.ru/pl/skvazhiny/chto-delat-esli-u-orhidei-opadayut-neraspustivshiesya-butony-kapriznaya.html
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)