Když se kopru nedaří: I katastrofu v podobě žloutnoucí či hnědnoucí natě lze ještě zachránit. Stačí domácí hnojivo

Kopr

Když se kopru nedaří: I katastrofu v podobě žloutnoucí natě lze ještě zachránit. Stačí domácí hnojivo. Kopr je všestranná a aromatická bylina, ceněná jak v kulinářství, tak pro řadu zdraví prospěšných látek. Ovšem i když někomu roste na záhadě doslova jako plevel, jiní milovníci jeho unikátního aroma si pro něj musí do obchodu nebo k sousedům. Čím to je a jak chřadnoucí rostliny zachránit?

Optimální podmínky pro pěstování kopru

Kopru se daří v dobře propustné a úrodné půdě s pH mezi 5,8 a 6,5. Dává přednost slunnému stanovišti, protože vyžaduje 6-8 hodin přímého slunečního světla denně. Naopak se mu nedaří v těžkých, jílovitých půdách nebo na místech náchylných k přemokření. Pro ty, kteří nemají ideální půdní podmínky, tak může být účinnou alternativou pěstování kopru na vyvýšených záhonech nebo v nádobách.

Zalévání a klimatické podmínky

Kopr je sice poměrně tolerantní k suchým podmínkám, ale během suchým období přece jen vyžaduje nějakou tu zálivku. Bývá také citlivý na extrémní teploty; snáší mírné mrazy, ale vysoké teploty mohou způsobit jeho předčasné usychání nebo kvetení.

Výsev a klíčení

Kopr lze vysévat přímo do půdy od dubna do srpna, čímž je zajištěn trvalý přísun po celé vegetační období. Semena vysévejte 1,5 až 2 cm hluboko do řádků vzdálených od sebe asi 20 cm. Lehce je zasypte zeminou a mírně zalijte. Klíčení obvykle probíhá během 2 až 3 týdnů. Jakmile se objeví sazenice, prořeďte je na vzdálenost asi 15 cm od sebe, abyste měli dostatek prostoru pro růst.

Kopr

Foto: Pixabay

Péče a pěstování

Pravidelné pletí a kypření půdy je důležité, aby se zabránilo konkurenci v podobě nežádoucích plevelů a podpořil se zdravý růst. Kopr nevyžaduje časté hnojení, ale na začátku vegetačního období ho může skvěle nakopnout lehké přihnojení vyváženým hnojivem.

Techniky sklizně

Mladý kopr lze sklízet, když rostliny dosáhnou výšky 15 až 20 cm. Listy podle potřeby odřízněte pro čerstvé použití, zbytek rostliny nechte dále růst. Pro konzervaci můžete sklízet těsně předtím, než rostliny začnou kvést. Kopr svažte a zavěste, aby se usušil, nebo jej zmrazte pro dlouhodobé skladování.

Žloutnutí listů kopru má řešení

Žloutnutí listů je častým problémem, často způsobeným přemokřením nebo nedostatkem živin. Tento problém lze vyřešit zajištěním správné drenáže a vyváženého přísunu živin. V suchých podmínkách je třeba pravidelně a rovnoměrně zalévat, v těch extrémně vlhkých naopak doporučujeme dobrou drenáž (nebo pěstovávání v nádobách, jak jsme psali výše).

Jak na hnědnutí kopru

Ovšem hnědá barva často značí napadení mšicemi. S těmi si snadno poradí kopřivový nálev. Zalijte půl kila čerstvých kopřiv vodou (musí být zcela ponořené – v případě potřeby je zatižte) a nechte týden vylouhovat (pokud spěcháte, stačí 4 dny, zbytek směsi na další postřiky však rozhodně ještě nechte dolouhovat). Získanou tekutinou stříkejte kopr každé 3 dny, dokud se jeho stav nezlepší.

 

Zdroj: https://www.poradte.cz/zahrada-a-rostliny/6925-hnednuti-kopru-msice.html,  

Zdroj: https://www.zahradajezek.cz/rady-a-tipy/10-nejrychlejsich-rostoucich-druhu-zeleniny-pro-vasi-zahradu-i-byt/, https://www.agrislatinice.cz/rady-a-tipy-zeleninova-zahradka-v-cervenci

Náhledové foto: Unsplash

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)