Když psi ničí nábytek, často jen sledují přirozené instinkty – jak tomu předejít
Možná to také znáte. Pořídíte si domů štěně a to vám každou chvíli zpřehází polštáře na gauči nebo dokonce ničí čalounění svými drápky. Zpočátku to může vypadat roztomile, ale pokud nezasáhnete, změní se celá situace brzy v peklo.
Pokud však pochopíte, proč se vaši mazlíčci takto chovají, můžete jim lehce pomoci se tento zlozvyk odnaučit. Mnohdy totiž nejde o „zlobení“, nýbrž o následování přirozených instinktů.
Gauč vám vyhrabou teriéři, ale třeba i malamuti
V prvním případě je příčina jasná. Teriéři a jim podobní patří mezi tzv. norníky. Rádi hrabou – a to kdekoli. Jak je to však se severskými psy? Ti si naopak vyhrabávají v zemi pelechy, ve kterých se zahřejí.
Mezi další důvody pro poškozování nábytku patří také snaha o ukrytí nějakých pamlsků či hraček, hledání zapomenutého žrádla apod. A ve hře mohou být i parazité nebo nuda. A co tedy s tím?
Foto: Pixabay
Jak potlačit přirozené návyky psů
Máte-li doma psa s přirozeným sklonem k hrabání, musíte mu pomoci jeho vášeň uplatnit někde jinde. Poskytněte mu na zahradě kupříkladu staré pískoviště a sledujte, jak se bude bavit. Uvnitř mu pak postačí krabice se starými novinami nebo ručníky, v níž se může realizovat.
A jak vyzrát na severská plemena? Mějte v mrazáku připraven vždy dostatek novin, starých utěrek apod., které můžete večer uložit na místo, kde se pes ukládá ke spánku. Jakmile je odstraní, bude obvykle spokojen.
Další tipy, díky kterým uchráníte nábytek
Schovává si váš mazlíček rád různé drobnosti? Zaměřte jeho pozornost jinam, než na gauč. Vytvořte po domě několik skrýší (může jít o krabice, přepravky apod.), do kterých schováte docela nový typ pamlsků. Pes si tak rychle spojí příjemné s užitečným. Dbejte také, aby na gauč nezapadávaly žádné drobky a zbytky jídla, jež by tu pes mohl hledat.
Snaže se vymyslet co nejvíce různých interaktivních prvků a sledujte, zda si pes norováním gauče neříká o vaši pozornost. Pokud tomu tak je – ignorujte ho, i když to v tu chvíli může být těžké. Vezměte ho na vědomí až ve chvíli, kdy s nežádoucí aktivitou přestane.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)