Mrazuvzdornost jako podvod? Někdy je chyba úplně jinde

Moruše

Určitě to také znáte. Pořídíte si mrazuvzdorný strom nebo keř, ale na jaře vám i přesto zbydou oči pro pláč. To ž se však nikdy nestane. Ukážeme vám totiž, kde jste udělali chybu a jak se jí pro příště vyvarovat.

Pro začátek je třeba si uvědomit, odkdy se rostliny na zimu připravují. Celý proces začíná již koncem léta. Dřevo vyzrává, nové výhonky dřevnatí a připravují se na nadcházející mrazy, A právě to si zahrádkáři často neuvědomují a v dobré víře hnojí rostliny až „do posledního dechu.“ Není to škodlivé, pokud se to dělá správně. Musíte však z živin vyřadit dusík, který vyzrávání pletiv zpomaluje. Naopak fosfor nebo draslík omezovat nemusíte.

Omezte i zálivku

U opadavých dřevin to není nutné přehánět ani se zaléváním. Pomalu je navykejte na nastávající podmínky, nerozmazlujte je. Koneckonců, zimovzdornost je ovlivněna zejména podmínkami v bezprostředním okolí rostliny. Důležitá je nejenom kondice samotné rostliny, ale také půdu okolo ní a jejich schopnost zadržování vody.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Klíčové pro přežití zimy je relativní sucho. Některé sukulenty a kaktusy, které se v naši zahradách v posledních letech často objevují, dokonce vyžadují sucho úplné. Neumí se totiž přebývající vlhkosti žádným způsobem zbavit, takže je zahubí hniloba nebo pletiva, roztrhaná mrazem, jež právě vodu uvnitř nich změní na ostré ledové krystalky.

Potíže může způsobit i pozdní výsadba

Jestliže rostliny nestihnou dostatečně zakořenit, je jejich mrazuvzdornost v ohrožení. Polovina října by tak měla být oním pomyslným krajním bodem – samozřejmě podle druhu pěstované rostliny a panujícího počasí.

A chybu určitě neuděláte ani s preventivní ochranou. Dřeviny, ale ani trvalky nikdy neřežeme na podzim, mnohem lepší pro ně bude prořez na jaře (nejlépe a ž ve chvíli, kdy vyraší pupeny). Ponechané duté stonky trvalek a trav zase poslouží jako ochrana kořenů. Ovšem jen za předpokladu, že se do nich nedostane vlhkost, proto stonky a stvoly svážeme a choulostivější druhy také neváháme obložit chvojím.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)