Když kašel koní zastavil celý kontinent: Opatření přišla pozdě a koňská chřipka doslova ochromila americkou ekonomiku
Když kašel koní zastavil celý kontinent: Opatření přišla pozdě a koňská chřipka doslova ochromila americkou ekonomiku. Druhá polovina 19. století byla v Americe obdobím velkých snů – o tom rozhodně není pochyb. Průmyslová revoluce se naplno rozjela, železnice spojovala východ se západem, města rostla jako z vody a zdálo se, že pokrok už nic nezastaví.
Jenže pak přišel neviditelný nepřítel – a ne nějaký obyčejný virus, ale koňská chřipka. A právě ta během několika týdnů paralyzovala celou ekonomiku.
Koně: nenahraditelní tahouni každodenního života
Možná by vás to dnes ani nenapadlo, ale v roce 1872 byli koně tím, čím je dnes nafta a elektřina – motorem veškerého dění. Bez nadsázky. Pomáhali v dopravě, zemědělství, zásobování, i při práci ve městech. Bez nich se zkrátka nikdo nikam nepohnul – asi tak to lze jasně a stručně říct. Proto když se na podzim začaly mezi koňmi objevovat první příznaky chřipky, šlo doslova o závod s časem.
Z Kanady až na jih Spojených států během pár týdnů
Virus se objevil v září 1872 v několika kanadských stájích a během několika málo dní se rozšířil do okolních farem a následně překročil hranice do Spojených států. Opatření sice přišla, ale pozdě (nepřipomíná vám to tak trochu dnešní situaci?). Zákazy dovozu koní nestačily – nákaza se mezitím šířila jako požár.
Foto: Pixabay
Epidemie v lecčems připomíná aktuální situaci se slintavkou. Postižení koně kašlali, měli horečky, potáceli se a nebyli schopni práce. V některých případech zvířata dokonce zemřela na vyčerpání. A protože veterinární péče tehdy nebyla zdaleka na dnešní úrovni, lidé improvizovali, jak jen dovedli . Desinfikovali stáje, zlepšovali krmení a zahřívali koně dekami. Léčili je také tím, co měli po ruce – třeba ginem se zázvorem nebo tinkturou z arsenu, což ale většinou pomohlo spíš pánovi než koni (to když si taky trochu přihnul na nervy).
Ekonomika na kolenou – doslova
V jednu chvíli byli koně po celé Severní Americe natolik nemocní, že práce stála. Nebylo například možné vytěžit uhlí, protože ho nebylo jak vyvézt z dolů. Doprava byla ochromená. Ve skladech se hromadilo zboží, které nebylo komu odvést, a potraviny na přístavech hnily. To nebyly ojedinělé incidenty, to se opravdu odehrávalo po celých Spojených státech.
Celá společnost musela najednou zpomalit, nebo rovnou zastavit – nic jiného jí totiž nezbylo. Situace se uklidnila až za několik měsíců – ale ekonomika se z tohohle malého zákeřného zabijáka vzpamatovávala ještě několik let.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%99ipka, https://www.lidovky.cz/svet/umlceli-novinare-a-chripka-zabila-miliony-vlady-by-nemely-ignorovat-lekci-z-roku-1918-rika-historik.A200305_163643_ln_zahranici_mha
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)