Kdy vysévat letničky do truhlíku
Vizitkou každého majitele zahrady je bezesporu to, jak vypadají letničky, které jsou rozesety po záhonech. Pestrobarevné chorály těchto květin dokážou vytvořit neskutečné scenérie, které vypadají skvostně. Letničky dokážou nabídnout nejen barevnou variabilitu, ale i spousty nádherných tvarů. Vytvoření krásných vzorů pomocí těchto květin. I proto je velmi důležitá výsadba letniček, kterou byste neměli podcenit. Podívejme se tedy na některé základní zásady.
Kam vysazovat letničky
Až budete letničky do zahrady vysazovat, berte určitě v potaz několik velmi důležitých faktorů, které ovlivní celkový vzhled záhonu. V první řadě byste měli uvážit, jak velký záhon letniček vlastně chcete a v jakém tvaru bude. Do přední části musí jít zcela logicky rostliny menšího vzrůstu a dozadu ty vyšší, které půjdou vidět i přes přední linie. Zapomenout bychom neměli ani na dobu kvetení. I podle té je třeba pečlivě vybírat, abyste měli krásné barevné varianty v předem určenou dobu.
Přesné místo pro rostliny
Určitě není od věci uvést přesné umístění na zahradě pro konkrétní typy letniček.
Plnostinná místa
– begonie, netýkavka, kejklířka či pochvatec
Kultivary do polostínu
– starček, maceška, šalvěj, pomněnka, okrasný tabák
Do vlhké zahrady
– gerbera, měsíček, astra čínská, fiala , kejklířka
Do suché zahrady
– petúnie, šrucha, nevadlec laskavec
Do otevřených ploch
– povijnice, černucha, aksamitník, barvínkovec, okrasný tabák, luštěnice
Méně je mnohdy více
Jedním z hlavních pravidel je fakt, že méně znamená mnohdy více a vy byste se měli věnovat pouze určité části zahrady a ne pokrýt letničkami třeba celou její jednu třetinu. Prostor prostě nesmí vypadat nepřiměřeně. Velmi důležitá je především pravidelná zálivka a také zaštipování. Bez toho mohou vyrůst u většiny květin boční výhony a oslabit tak výhon hlavní.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.