Kdy sklízet česnek paličák? Nezastřižená rostlina rozhodne!
Když už se celý rok staráte o váš ryze domácí český česnek, byla by škoda jej nesklidit včas. Pokud nevíte, kdy sklízet česnek paličák, jste na správném místě. Pokusíme se vám poradit a přiblížit všechno poněkud více. Velmi důležitou roli hraje především maximální péče o rostliny a také zastřihávání česneku. Na vše se podíváme podrobně a zastřihávání si ukážeme i na podrobném videu, které jsme pro vás natočili.
Po zimě se ukáže…
Velmi důležitou roli při pěstování česneku hraje sadba. Jestliže se pro sázení česneku rozhodnete pozdě, s největší pravděpodobností vám na jaře prostě a jednoduše nevyleze ven. Když ale na jaře uvidíte zelené stvoly, můžete si být jisti tím, že vám vyroste. Problémy mohou způsobit pouze škůdci, které ale eliminujete před výsadbou mořením.
Zastřihávání česneku je jednoduché
Velmi důležitou roli hraje bezesporu i zastřihávání česneku. Ustřihnout je zapotřebí stvol, který jde do květu, a následně se v něm vytvářejí další semínka. K zastřižení byste se měli rozhodnout v momentu, kdy se vytvoří stvoly s květy. Stává se tak na konci května či na začátku června. Jedná se o poměrně jednoduchý proces, který si můžete prohlédnout v následujícím videu.
Kdy sklízet česnek?
Velmi důležité je stvol s potenciálním květem ponechat u jedné z rostlin. Právě on totiž bude indikátorem zralosti česneku. Za normálních okolností je stočený a začne se rovnat až v momentu zralosti. Podle toho také poznáte, že je třeba rostliny vytáhnout ze země a nastane čas pro uskladnění česneku, respektive pro jeho sušení. Podle této metody zaručeně poznáte, že česnek by měl jít ze země a jeho další setrvání v půdě by bylo zbytečné. Budete tak mít jasno v tom, že vaše úroda bude skutečně úspěšná a vychutnáte si vynikající aroma ryze domácího česneku z vlastní zahrady.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.