Kdy je čas sklidit česnek? Rostlina si řekne sama

Česnek

Některé plodiny je lepší vypěstovat si doma sami, protože si tím zajistíte jejich nejlepší chuť. Do této skupiny patří jahody, rajčata a také česnek. Vzhledem k tomu, že plod česneku se nachází pod zemí, nemusí mít někteří zahradníci jasno v tom, kdy je čas na jejich sklizeň. Jistě, můžete se řídit metodou pokus-omyl a jednu rostlinku si vyrýt, abyste viděli, jak na tom je. Mnohem lepší je ale hledat určitá znamení, která nám rostlina dá i při pohledu na její nadzemní části.

Česnek je třeba sklidit včas

Pokud česnek sklidíte příliš brzy, budete mít k dispozici menší stroužky, které se pak hůře skladují. Se sklizní bychom ale neměli čekat ani příliš dlouho, protože to zvyšuje náchylnost k nemocem. Přezrálý česnek je možné skladovat kratší dobu než ten, který sklidíte tak akorát. Vzhledem k tomu, že česnek můžete skladovat přes celou zimu, vyplatí se znát ten okamžik, kdy je čas sklízet.

Česnek
Foto: Unsplash

Zralost česneku poznáte podle nadzemních částí

To, že je česnek připraven ke sklizni, můžete poznat jen na základě jediného pohledu na něj. Tato znamení vás mohou ujistit v tom, že už je načase sklízet:

  • Listy začínají žloutnout a schnout. Tento stav nastává v červnu nebo červenci. Je to znamení, že období sklizně se blíží.
  • Česnek je připraven ke sklizni, pokud jeho dva spodní listy začnou hnědnout.
  • Zralost česneku je možné zjistit i jeho vykopáním (zvolte jednu palici, kterou vyzkoušíte). Pokud stroužky zcela vyplňují slupky, je čas na sklizeň.

Česnek má hnědé listy

Doba sklizně česneku se může lišit také v tom, jakou odrůdu jste zasadili. Raný česnek je možné sklízet už na jaře, zatímco pozdní až v létě. Navíc nemusí platit, že žloutnutí či hnědnutí nadzemních části je symbolem, že se blíží čas jejich sklizně. V některém případě mohou chyby v pečování o česnek vést k tomu, že listy hnědnou dříve, než by měly. Kromě nedostatečné zálivky může jít též o nedostatek dusíku v půdě.

Připravte si česnek na sklizeň

Bezprostředně před sklizní česnek nezalévejte. Pokud prší, je dobré sklizeň ještě odložit. V případě vytrvalých dešťů se ale nevyplácí zbytečně čekat. Česnek nevytahujeme ze země zatažením za jejich nadzemní části. Kořenový systém rostliny je totiž poměrně silný. Navíc by se mohlo stát, že se stonky oddělí od palic. To znamená, že česnek je třeba vykopat zahradními vidlemi nebo rýčem. Uvolněte půdu a jemně vykopejte česnek – snažte se jej nepoškodit (pokud některé palice poškodíte, ponechte si je k okamžité spotřebě). Ručně setřeste zbývající nečistoty.

Před skladováním

Česnek je třeba vysušit, než jej přenesete na místo dlouhodobého skladování. Je dobré jednotlivé palice zbavit nečistot a zbytků půdy, rozhodně je ale nenamáčejte. Stonky a kořeny ponechte. Svažte asi osm česnekových stonků dohromady provázkem a zavěste do chladného a tmavého prostoru, který je dobře větraný. Po třech až čtyřech týdnech můžete odříznout přebytečný stonek a seříznout kořeny česneku – žádný ze stroužků nesmí zůstat odhalený! Skladujeme na tmavém a chladném místě při teplotě 0 až 4 °C.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/harvesting-garlic-1402402

https://www.rhs.org.uk/vegetables/garlic/grow-your-own

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!