Kdy je čas přesadit orchidej? Návod, jak to udělat krok za krokem

Orchidej

Orchidej bychom měli obecně přesadit jednou za tři roky. Za tuto dobu substrát pozbývá svých optimálních vlastností pro pěstování orchideje. Mohou ale nastat situace, u kterých si orchidej o přesazení řekne sama. Například pokud jste si koupili malou orchidej, která ještě nedorostla plné velikosti. Ta se bude rok od toku zvětšovat, takže její nádoba může být malá.

Substrát na orchidej

Kořeny orchideje vyžadují větší množství vzduchu než jiné rostliny, proto bychom pro ně měli použít speciální substrát. Ten se obvykle skládá z kokosového vlákna, mechů a větších kusů kůry, které zajistí snadné protečení vody. To je také důvod, proč orchidej vyžaduje speciální zálivku (buď kostkami ledu, kdy se voda uvolňuje postupně, takže ji substrát zvládne nasáknout, nebo namočením orchideje do nádoby s vodou). Postupem času se větší části substrátu orchideje zmenšují, což snižuje přístup vzduchu. To je důvod, proč bychom měli přesazovat i orchidej, která už nezvětšuje svou velikost (jednou za dva až tři roky).

Orchidej
Foto: Pixabay

Čas na přesazování

A jaké jsou další důvody, proč přesadit orchidej? Když vidíte, že kořeny orchideje jsou měkké, hnědé a kašovité. To znamená, že rostlina má příliš mnoho vody a nejlepším lékem je právě přesazení. V takovém případě s další zálivkou počkejte minimálně 14 dní (příliš zničené kořeny odstraňte, ale neměli byste jich odstranit většinu).

Přesazujte orchidej, když nekvete

Pokud přesazení nemusíte provést ihned (rostlina nevykazuje známky nespokojenosti), počkejte s tím až po odkvětu. Jednak se vám s rostlinou bude lépe manipulovat a jednak tím neriskujete ztrátu květů (někdy rostlina obětuje květy v rámci zachování celkového zdraví). V případě nutnosti ale můžete přesazovat i kvetoucí orchidej, počítejte ale s tím, že může přijít o své krásné květy.

Výběr nádoby pro orchidej

Pokud přesazujete orchidej, jejíž kořeny nepřerostly velikost současného květináče, můžete je vrátit do nádoby, ve které jste ji pěstovali před přesazením. Jestliže mají kořeny šedou barvu místo světle zelené, bude vhodné zvolit nádobu, která je průhledná. Díky tomu se vám podaří lépe vysledovat čas na zálivku.

Postup přesazování krok za krokem

  1. Vyjměte rostlinu z květináče a její kořeny očistěte od zbytků substrátu.
  2. Odstraňte odumřelé nebo poškozené kořeny (použijte sterilní nástroje).
  3. Budete-li používat starou nádobu, omyjte ji v mýdlové vodě. Nepoužívejte terakotové květináče, protože kořeny orchideje k nim rády „přirůstají“, což může znesnadnit budoucí přesazení.
  4. Naplňte nádobu do jedné třetiny substrátem na orchideje.
  5. Umístěte rostlinu do středu květináče a vyplňte zeminou prostory okolo kořenů a kořenového balu (nevadí, pokud některé kořeny trčí z květináče ven, není třeba je zastrkovat).
  6. Můžete jemně poklepat květináčem, aby se substrát usadil. Doplňte jej na volná místa.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/just-add-ice-orchid-blog/bid/74492/when-should-i-repot-my-just-add-ice-orchid

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-repot-orchids/

https://www.espoma.com/indoor-gardening-2/three-signs-your-orchid-needs-to-be-repotted/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!