Kdy a jak správně stříhat ibišek, abyste nepřišli o krásné květy?
Ibišek syrský zdobí nejednu zahradu. Není se čemu divit – kvete půvabnými květy a není náročný na péči, proto si jej mnozí zahrádkáři tolik zamilovali. Jako keř může dorůstat dokonce až do šířky pěti metrů. Také může posloužit jako živý plot. Květy ibišku syrského vás dokonce mohou potěšit i v kuchyni, dají se totiž usušit a dopřát si z nich například čaj. Aby vás keř potěšil bohatým květenstvím, bude potřeba ho správně ostříhat.
Stříhání ibišku
Stříhání dopřejeme ibišku buď na jaře před pupeny nebo po opadání listů. Pak už jen záleží na vás, jaký tvar ibišku chcete mít. Mladé keře jsou vzpřímené, kdežto starší keře mají visící větve. Pro udržení tvaru je vhodné stříhat větve do druhého oka. Ze všeho nejdříve však odstraňte větvičky, které nevykazují známky života. Jsou mrtvé či suché. Zdravé výhony pak stříhejte pouze k prvnímu oku. Ostříhejte také výhony, které vyrůstají zespodu kmene, v oblasti koruny a vnitřní větve. Větve byste měli ostříhat ty, které brání proudění vzduchu nebo zabraňují pronikání světla.
Co se týká omlazujícího řezu, je třeba ho provádět nejlépe na konci zimy. A to nejlépe tak, že odřežete starší větve kmene přibližně o dvě třetiny. Po ostříhání keře, byste mu měli dopřát zálivku a jednou za týden je možné ibišek přihnojit.
Jakou péči ibišku dopřát?
Pro úspěšné pěstování ibišku, bude nutné zvolit správné místo a péči. Svým květenstvím vám poděkuje za bohatou, hlubokou a středně vlhkou půdu. Pokud se chystáte ibišek vysazovat, vyhýbejte se místům, kde je průvan nebo hrozí větší mrazy. Obecně by ibišky měly být umístěny na slunném místě, které ovlivňuje bohatost a kvalitu kvetení.
Jistě jste si již všimli, že jakmile ubývá síla slunečního záření, ubývá také množství květů. A pokud je keř umístěn ve stínu, často ho napadají škůdci a celkový tvar a vzhled je nepěkný. Pokud máte keř umístěný v půdě, na zimu jej bude dobré chránit, a to pomocí mulče, který přihrnete ke kořenovému krčku. Velký význam vnímáme také v ochraně před zimním slunce, kdy mohou být tenké větvičky stimulovány k tvorbě pupenů, ale návrat mrazů by keř mohl poškodit. Je dobré keř přikrýt. Poslední hnojení ibišku aplikujte koncem srpna, poté jej nechejte odpočívat.
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/kdy-prorezat-ibisek-syrsky-aby-nam-opravdu-bohate-vykvetl-27781.html, https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/proc-nerezat-ibisek-na-podzim-kdy-je-na-to-vhodny-cas-a-jak-postupovat/, https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/proc-nerezat-ibisek-na-podzim-kdy-je-na-to-vhodny-cas-a-jak-postupovat/
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)