Kdy a jak na podzimní výsev letniček, který dodá vaší zahradě více krásy
Podzimní výsev letniček urychlí na jaře jejich vývoj. A díky dobře provedenému výsevu na přelomu září a října můžeme urychlit kvetení takových květin až o měsíc. Ale jak neudělat více škody než užitku?
Kdy letničky vysévat? Kvůli výraznějším poklesům teploty lze v našich podmínkách obvykle doporučit začátek října. Pokud bychom to udělali dříve, rostlinky by pravděpodobně stihly ještě vyklíčit, což by mělo značně nepříznivý vliv na jejich letošní přezimování.
Které letničky jsou ideální pro podzimní setí
- Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
- Černucha damašská (Nigella damascena)
- Zlateň/kopretina osenní (Glebionis segetum)
- Ostrožka zahradní (Consolida ajacis)
- Mák kalifornský (Eschscholzia californica)
- Kopretina kýlnatá (Chrysanthemum carinatum)
- Iberka hořká a iberka okoličnatá (Iberis amara a Iberis umbellata)
- Chrpa (Centaurea cyanus)
- Zářivka velkokvětá (Godetia grandiflora)
Výhody podzimního setí letniček v kostce
Ale nejde jen o urychlení růstu. Málokdo ví, že příznivý účinek mají i samotné nízké teploty, jež při klíčení panují – tedy alespoň u některých druhů jednoletých rostlin. Teplota blízká nule během klíčení totiž u nich podněcuje časnější a hojnější kvetení a kupodivu i lepší růst a košatění sazenic.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Těšit se můžete i na rychlý růst – rostliny totiž bez zábran využívají živiny, nahromaděné po zimě v zemině okolo sebe.
Rané kvetení – jak jsme zmiňovali, tento důležitý aspekt se dokáže urychlit až o měsíc. A to se rozhodně počítá.
Jak vybrat nejlepší místo k výsevu
Myslete na to, aby klíčící semena i čerstvě vzešlé sazenice byly vždy vybaveny těmi nejlepšími možnými kultivačními podmínkami. Dopřejte jim místo, které bude chráněno před větrem, ovšem zároveň dobře osluněné. Ujistěte se také, že je půda na něm lehká a propustná. Nebojte se ji odlehčit, je-li to třeba.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Nezapomeňte záhon před zasetím semen dobře zbavit plevelů, oblázků i zbytků případných dříve pěstovaných rostlin. Prokypřete ho do hloubky asi 20 cm. Toto usnadní semínkům jarní klíčení. Pak vysijte květiny tak, jak jste zvyklí – jen s jedním malým rozdílem – uložte je o něco hlouběji než při jarním setí. Nakypřená půda totiž v zimě klesne a semínka mohou nakonec zůstat téměř na povrchu Což by je vystavilo rozmarům počasí i hladovým ptačím zobáčkům.
TIP: Nikdy nesijte rostliny tam, kde se po jarním tání často tvoří louže vody. A pokud je půda na záhonku se semínky letniček písčitá, nezapomeňte na jaře na dostatečnou zálivku – a to jak semínek, tak semenáčků. Za suchého a slunečného počasí se v tomto případě doporučuje dokonce systematické (ovšem umírněné) zavlažování.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)