Kdouloň a její pěstování

Kdouloň

Voňavé kdoule nejsou sice nijak extrémně tradičními plody, které bychom našli v každém sadu, nicméně svou chutí rozhodně dokážou zaujmout. I proto se vyplatí soustředit na pěstování kdouloně poněkud podrobněji. Vždyť dříve kdouloň obecná nechyběla v žádném případě na žádné ze zahrad. Zaujme totiž i svými plody, ale i dokonalým vzhledem malého kompaktního stromku. Díky hezkým květům dokonale oživí exteriér jakékoli zahrady. My si ji nejen představíme, ale soustředíme se i na zásady jejího pěstování.

Mocné afrodisiakum již od starověku

Už starověcí Řekové pěstovali kdouloň a považovali ji za rostlinu, která byla věnována bohyní krásy Afroditě. Věřili, že její plody fungují jako mocné afrodisiakum. I proto je také kdouloň vyobrazována jako symbol plodnosti, který sloužil jako dar pro snoubence. Kdouloň podlouhlá je známá jako tradiční ovocný strom již zhruba z doby před 4 000 lety. Původ neměla v Řecku, ale nejspíše ve starověké Persii. V přírodě existuje i planá forma. Z kulturních variant jmenujme kdouloň s hruškovitými typy plodů a také jablkovitou formu.

Charakteristika kdouloně

Kdouloň je keřem či stromem, který se dokáže dorůst výšky až okolo 6 až 7 metrů. Typický je tmavě zelenými lístky vejčitého tvaru, které jsou ze spodní části plstnaté s bělavým povrchem. Ke květu nasazuje zhruba v polovině měsíce května. Samotním květy příjemně voní a jsou bílo růžové. U nás je tradiční odrůda s názvem Champion. Co se týká plodu, tak tím je žlutá malvice mající velmi intenzivní vůni. Světle žlutá dužnina se vyznačuje také velmi silným aroma.

Zásady pěstování kdouloně

Pro pěstování kdouloně je velmi důležitý půdní podklad bohatý na živiny. Pozor na půdy s vysokým obsahem vápníku, v nichž dochází k takzvané chloróze projevující se žloutnutím listů kdouloně. Jedná se o teplomilnou rostlinu potřebující teplo podobně jako meruňky či broskvoně. Stromky se vysazují na podzim, a to v rozestupech cca 4 až 5 metrů. Na podzim je zapotřebí ke kdouloni přihrnout zeminu, jelikož má mělké kořeny. Škůdců ani chorob se obávat nemusíte, netrpí na ně.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.