Kdoule: nádherný strom s úžasnými plody
Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) je vcelku neznámý plod. Ovoce, které nese, označujeme jako kdoule. Málokdo z nás měl to štěstí je ochutnat, protože v obchodech se vyskytuje jen zřídkakdy (a ne vždy ve velké kvalitě). I dnes má status exotické rostliny a pěstují je zkušení zahradníci, kteří se pouštějí do pěstování vzácných rostlin. Kdoule vypadají jako něco mezi jablkem a hruškou. Známé jsou již více než 400 let.
Vzhled stromu
Kdouloň je malý strom, takže se hodí i do menších zahrad. Dorůstá do výšky 3 až 5 metrů. Kdoule nelze konzumovat syrové. To někteří mohou vnímat jako nevýhodu. Když ale taková kdouloň kvete, je to nádherná podívaná. Spousta lidí ji pěstuje čistě pro dekorativní účely. Květy jsou mnohem větší než u jabloně nebo hrušně. Obvykle jsou bílé nebo růžovo bílé, existují ale i speciální odrůdy, které byly vyšlechtěny. Ty mohou mít sytě zbarvené květy.
Foto: Pixabay
Základní požadavky pro pěstování
Kdouloň není tak mrazuvzdorná, jako je například jabloň, takže je potřeba pro ni vybrat místo, kde nebude vystavena mrazivým a suchým větrům. Na druhou stranu ale miluje slunce. Vzhledem k tomu, že plody se začínají vyvíjet až po jarních mrazících, nejsou pro kdouloň hrozbou. Dobře roste na kyselých až neutrálních půdách, jinak je ale nenáročná na půdu. Poroste v písčité až středně těžké půdě. Důležité je, aby nestála ve vodě, proto je důležitá propustnost půdy. Krátká období sucha zvládá mnohem lépe.
Zalévání kdouloně
Mladé stromy je zapotřebí zalévat často. Vzrostlé stromy se zalévají asi 4 až 5 krát za sezónu. Poprvé v období, než se vyvinou květy. Podruhé během kvetení. Potřetí, když strom produkuje nové výhony a počtvrté v průběhu vývinu květů). Zálivka by měla být vydatná – je zapotřebí, aby se voda dostala až ke kořenům, které jsou obvykle v hloubce kolem 1 metru. To vyžaduje od 450 do 800 l vody (podle velikosti stromu). Zalévat strom častěji v malých dávkách nemá smysl.
Řez kdouloně
Výhodou oproti jabloním a hrušním je to, že kdouloň nevyžaduje pravidelné prořezávání. Řez provádíme z důvodu tvarování koruny, nebo když se nám zdá, že větve rostou příliš hustě. Stačí prořezat jednou za dva až tři roky. Kdouloň je citlivá na mráz, proto ji prořezáváme až od března.
Zimování
Kdouloň není příliš mrazuvzdorná, protože má mělký kořenový systém. Před zimou přikryjte okolí stromu mulčem – například z napadaných listů. Pokud je zima příliš chladná, můžete u mladých stromků použít speciální zahradnickou textilii.
Sklizeň
Ovoce je připraveno ke sklizni ve chvíli, kdy je jasně žluté a již není ochmýřené. Obvykle je to v polovině října. Čím déle ovoce zůstane na stromě, tím je chutnější. Avšak nemělo by přemrznout. Kdoule, které jsme museli z důvodu rizika mrazu sklidit, necháme dozrát na okenním parapetu. Kdoule nekonzumujeme syrové, protože jsou příliš tvrdé a kyselé. Hodí se na přípravu marmelád. Jejich chuť se popisuje jako směsice růží, jablek a citronu.
Zdroj: https://twojogrodek.pl/Pigwa-jak-uprawiac-to-drzewo-z-dekoracyjnymi-owocami-i-kwiatami
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!