Kdoule: léčivé vlastnosti a použití tohoto ovoce
Kdoule (Cydonia oblonga) byla pěstována již před čtyřmi tisíci lety. Pro její vlastnosti si jí cenili starověcí Řekové i Římané. Bohužel dneska už jsme na toto kdysi slavné ovoce bohužel zapomněli. V poslední době však několik nadšenců bojuje za obnovu tohoto ovoce. A tak se kdoule pomalu ale jistě zase dostávají na pulty obchodů. Existuje asi 200 odrůd tohoto ovoce, z nichž jen velmi málo je možné jíst v syrové podobě.
Kdysi oblíbené ovoce
Kdoule se pěstují na Kavkaze již tisíce let. Řekové věřili, že jsou symbolem štěstí a lásky, často je vařili společně s medem. Toto se používalo k doplnění energie. V Portugalsku se kdoule používali k výrobě toho, co dnes známe pod pojmem marmeláda. Kdoule se užívala na trávicí problémy i horečku. Kromě samotného ovoce se využívala také semena a listy rostliny. Dnes se kdoule pěstují zejména ve Středomoří.
Foto: Pixabay
Obsah kdoule
Ve 100 g kdoule je obsaženo asi 15 mg vitamínu C, což je silný antioxidant. Ten posiluje imunitní systém a je velmi důležitý také v boji proti různým chorobám, se kterými si antioxidanty umí poradit. V tomto ovoce se nachází taktéž vitamín B1, B6 a E, stejně jako draslík, hořčík a měď. Asi 80 % celkové hmotnosti tvoří voda, přičemž obsah kalorií je asi 40. Obsaženy jsou také flavonoidy, které jsou také velmi silnými antioxidanty – umí odstranit volné radikály z těla.
Použití do marmelád
Kdoule se často používají pro přípravu džemů a marmelád společně s ovocem, které nemá dostatek pektinu pro ztuhnutí. Kdoule jsou totiž bohatým zdrojem pektinu. Tato látka je velmi příznivá zejména pro činnost střev. Pektin zpomaluje vstřebávání cholesterolu, cukru a těžkých kovů z potravin.
Zdravotní účinky kdoule
Stejně jako se v minulosti věřilo v léčivý potenciál této rostliny, i dnes je možné používat kdouli na některé neduhy. Má antioxidační, antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky, působí jako antidepresivum, zmírňuje kašel, dehydratuje, chrání játra, léčí průjem a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Působí spíše jako prevence, než samotný lék.
Zdroj: https://twojogrodek.pl/Owoce-pigwy-jakie-maja-lecznicze-i-odzywcze-wlasciwosci
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!