Kdoule a její využití: použít se dá nejenom na džemy

Kdoule

Kdoule nepatří mezi příliš oblíbené ovoce. Strom s tímto ovocem na českých zahradách jen tak nenajdete. Problém není v jejím pěstování, ale spíše v tom, že lidé nevědí, jak ji použít. Kdoule je totiž ovoce, které má jako syrové poněkud trpkou chuť. Obsahuje ale spoustu vitamínů, jako je C, A, D, B a také spoustu minerálních látek a vlákniny. Proto je škoda ji nevyužít. Používá se obvykle v kombinaci s jiným ovocem, které má sladší chuť. Zde jsou nápady, jak ji můžete použít.

Kdoule a její účinky

Vzhledem k bohatému obsahu prospěšných látek není překvapením, že kdoule oplývá také příznivými účinky na lidské zdraví. Můžete ji použít jako podporu léčby horních cest dýchacích. Velmi dobrá je proto jako lék na nachlazení. Také se dá použít na podporu látkové výměny, zlepšení imunitního systémy a dokonce i při zažívacích potížích. Kromě zavařenin se dá použít také na přípravu různých šťáv a dokonce tinktury.

Kdoule

Foto: Freeimages

Džemy a zavařeniny

Kdoule se používá v kombinaci s jiným ovocem na přípravu různých džemů a zavařenin. Smíchejte ji se sladkým ovocem a získáte harmonickou a zajímavou chuť. Využít se dá ale i samotné toto ovoce. Kdouli omyjte a vyřízněte semínka. Nakrájejte na malé kousky a zasypte cukrem. Na 1,5 kg ovoce použijte asi 800 g cukru. Promíchejte a vložte do lednice na pár hodin, klidně i přes noc. Poté směs na mírném plameni vařte, dokud nezměknou. Nezapomeňte pravidelně míchat. Ještě horký džem můžete rozmixovat nebo nechat i s kousky. Rozdělte jej do malých sklenic, zavíčkujte a nechte vychladnout dnem vzhůru. Skladujte na tmavém a chladném místě. Použít ji můžete jako klasický džem nebo si z něj připravte horký čaj.

Kompoty

Kdoule je možné připravit také jako kompot. Opět k ní můžete přidat ovoce, jako jsou jablka, hrušky či broskve. Ovoce omyjte, odstraňte semínka a vše, co nechcete konzumovat a nakrájejte na kousky. Smíchejte s cukrem a vodou a krátce povařte. Měkké ovoce scedíme a nalijeme do sklenic. Pokud je zavaříte, vydrží vám klidně až do další sklizně.

Šťáva z kdoule

Šťávu z tohoto ovoce můžete použít místo citronu do čaje. Plody omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do velké sklenice. Přidejte velké množství cukru, uzavřete a protřepejte. Dejte na tmavé místo. Každý den sklenici protřepeme či promícháme lžící. Asi po dvou dnech pustí ovoce veškerou šťávu. Tu slijeme a nalijeme do lahviček. Skladujeme v lednici. Použít můžete i jako klasický sirup nebo zalijte horkou vodou, přidejte plátek pomeranče a skořici a máte skvělý čaj.

Tinktura z kdoule

Kdoule v množství asi 1 kg zasypeme 800 g cukrem a počkáme pár hodin, až pustí šťávu. Každý den budeme směs protřepávat. Za 14 až 21 dní slijte šťávu a zbylé plody rozmixujeme. Poté ovoce zalijeme 700 ml vodky (či jiného alkoholu, jako je slivovice) a 100 ml kvalitního rumu. Za 21 dnů (každý den protřepávejte) smíchejte se slitou šťávou. Skladujte asi půl roku v lednici. Používejte na podporu imunity a při zažívacích potížích. Vzhledem k obsahu alkoholu nepodáváme těhotným ženám či dětem.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/co-mozna-zrobic-z-pigwy-pomysly-na-wykorzystanie-pigwy/

https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/opomijene-kdoule-zkuste-pet-receptu-z-netradicniho-ovoce.A140225_153354_dobra-chut_ebr

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!