Kdo může za pověsti o bludičkách? Přece staré dobré václavky – ověřte si to přímo v lese. A pro les navíc nejsou právě výhra
Kdo může za pověsti o bludičkách? Přece staré dobré václavky – ověřte si to přímo v lese. Václavky jsou sice oblíbené mezi houbaři, ale pokud jde o ekologii lesa, mají i svou temnější stránku. Tyto houby jsou totiž parazitické, takže mohou způsobit značné škody na stromech, a to zejména na těch, které jsou již oslabeny jinými faktory.
Asi nejznámější václavka obecná (Armillaria melle) napadá stromy prostřednictvím jejich kořenového systému. Prorůstá dřevem, způsobuje rozklad, a nakonec vede k odumření stromu. V lesnictví to představuje velký problém, protože václavky se mohou rychle šířit a decimovat celé části lesů.
TIP: Staňte se profi bylinkářem díky jedné bylince a vyzrajte na chřipku a další podzimní neduhy – Aspirin starých Keltů nasbíráte i na běžné procházce.
Neuvěřitelné měřítko václavky: Největší organismus na Zemi?
Jedním z nejvíce fascinujících aspektů václavek je jejich schopnost vytvářet obrovské podzemní sítě. Ve skutečnosti je největším známým organismem na Zemi kolonie Armillaria ostoyae – blízká příbuzná Armillaria mellea – nacházející se v Oregonu v USA. Tato houbová síť se rozkládá na ploše více než 900 hektarů a její stáří se odhaduje na 2400 let! Zatímco většina této houby žije ukrytá pod zemí, občas plodí i nad zemí a vytváří trsy hub podobné těm, které sbíráme v evropských lesích.
Foto: Pixabay
Václavky v lesích jako bludičky
Jednou z nejzajímavějších vlastností václavek je jejich schopnost svítit ve tmě. Tento jev, známý jako bioluminiscence, nastává, když určité sloučeniny v houbě reagují s kyslíkem a vytvářejí slabé nazelenalé světlo. Bioluminiscence václavek (Armillaria) je nenápadná, ale viditelná i v naprosté tmě a často vychází spíše z mycelia než z plodnic.
TIP: Zapomeňte na zdlouhavé namáčení fazolí a dalších luštěnin – šikovný trik vám je dovolí uvařit za malou chviličku.
Tato strašidelná záře byla v minulosti příčinou vzniku mýtů a legend. Obyvatelé lesů a první sběrači kdysi věřili, že tyto svítící skvrny jsou dílem lesních duchů nebo vil, které vedou ztracené pocestné hlouběji do lesa. A ověřit si to můžete k vy – stačí si ve dne najít trs václavek a v noci se k němu vrátit. Garantujeme, že vám bude příjemně běhat mráz po zádech.
Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/vaclavky-jsou-jedovate-houby-presto-je-jime, https://www.kouzlolesa.cz/l/svetelkujici-houby/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)