Kde se vzal v kuchyni dlouhý pepř a co si s ním počít
Zajdete-li do libovolné speciálky s kořením, budete překvapeni, kolik různých druhů pepře tu najdete. Svým tvarem mezi nimi obvykle vyniká pepř dlouhý. Ano, to je opravdu oficiální název koření, jež však může pocházet hned ze dvou druhů pepřovníků.
Zatímco pepřovník Piper longum pochází z území Indie, jeho souputník Piper officinarum najdeme na Molukách, Sundských ostrovech a Filipínách. Co do chuti a použití jsou však oba plody vzájemně zaměnitelné, takže nemusíte dlouze pátrat po latinském názvu na obalu.
Dlouhý pepř chtějte vždycky co nejčerstvější
Za příjemnou štiplavost tohoto koření je zodpovědný alkaloid piperin. Ovšem uvnitř zralých plodů najdete i pryskyřice nebo vonné silice. Obojí se však při delším skladování ztrácí a postupně vám tedy v podlouhlých usušených bobulích zbude jen ona palčivá štiplavost.
Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org
Ze stejného důvodu nikdy nekupujte dlouhý pepř v nadrceném stavu, ale podrťte ho vždy až těsně před přidáním do jídla. Doporučujeme mlýnek na pepř nebo starý dobrý hmoždíř.
Kde a jak dlouhý pepř využít
Domorodci si oba druhy dlouhého pepře oblíbili zejména kvůli jejich pozitivním účinkům na trávení. Velmi často se používá zejména v Indii a to jako součást směsí na kari, zeleninových omáček a samozřejmě i jako doplněk k masům. Indická ajurvéda ho pak bez uzardění řadí i mezi léčivé přípravky. A najdete ho i v čatní nebo zavařované zelenině, zvané příhodně pipel.
Z dalších druhů koření se skvěle snoubí zejména s koriandrem, římským kmínem a kardamomem, můžete ho však použít i jako zajímavější náhražku běžného pepře. Pomáhá trávit těžké pokrmy, a jeho ostrosladká chuť pak skvěle souzní i s nejrůznějšími sýrovými omáčkami nebo těmi, do nichž se během přípravy přidává víno.
Zdroj náhledového obrázku: Commons.wikimedia.org
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)