Kávová sedlina do dřezu přijít nesmí – někteří ji však dovnitř sypou zcela cíleně. Jakému mýtu věří?

Káva

O tom, že kávová sedlina může časem ucpat vodovodní trubky tak, až se stanou zcela neprůchodními, vám jistě nemusíme říkat. Přesto se však v poslední době objevuje při její likvidaci právě trend lití do dřezu.

Některá videa totiž tvrdí, že sedlina ze zrnkové kávy má schopnost vyčistit odpad. Může na tom být něco pravdy nebo byste si tímto způsobem použití odpadu jen ublížili?

Může káva vyčistit odpad?

Často se mluví například o použití kávové sedliny smíchané s mýdlem. Tato směs se pak používá na vyčištění odpadu. Stačí ji jednoduše nalít do odtoku a poté zalít větším množstvím vroucí vody. Jistá logika v tomto postupu je, protože káva obsahuje hrubší částečky, které mohou s celým procesem pomoci. Ale účinnou složkou této směsi bude spíše aplikace horké vody s větším množstvím mýdla, což by mělo vést k odstranění nánosu mastnoty z potrubí. Samotná kávová sedlina v tom žádnou roli spíše hrát nebude.

Foto: Pixabay

Proč káva do odpadu nepatří

Ve skutečnosti byste mohli svému dřezu spíše ublížit. A jak je to možné? Většina odpadů je totiž zevnitř potažená mastným filmem, který na sebe dokáže kávová zrníčka nachytat a přilepit je. Pokud tedy vyléváte kávovou sedlinu do odpadu příliš často a ještě k tomu poté nepropláchnete potrubí teplou vodou, dokáže během několika měsíců až let vytvořit v trubkách zátku, která se i podle odborníků vyrovná svou tvrdostí betonu.

Může pomoci jiný druh kávy?

Na internetu je možné najít i názor, že na pročištění odpadů není dobrá sedlina zrnkové kávy, ale horkou vodou zalitá káva rozpustná. Tady opět hraje spíše roli horká tekutina. Káva sice jisté odmašťovací účinky má, ale v koncentraci běžné k přípravě nápoje jsou spíše zanedbatelné. Navíc představa člověka, který si uvaří rozpustnou kávu a vzápětí za stálého míchání vlije tento vonný nápoj do odpadu, působí jako vystřižená z anekdoty – nemyslíte?

Jak vyčistit potrubí levně

Jednoduchým, levným a zároveň účinným prostředkem je použití 8% roztoku kyseliny octové, což je běžně používaný kuchyňský ocet. Má silné odmašťovací schopnosti a zároveň rozpouští i vodní kámen, který dělá v odpadu neplechu. Pomůže i proti hnilobnému zápachu z usazených nečistot. Večer nalijte do odpadu litr až dva octa, uzavřete špuntem a ráno propláchněte větším množstvím vroucí vody.

Zdroj: https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/35288-logr-cisti-nebo-ucpava-potrubi.html, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/kava-vyuziti-cisteni-30000920.html, https://www.chatar-chalupar.cz/co-vsechno-nepatri-do-odpadu/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)