Katarantus z Madagaskaru
Katarantus je půvabná rostlina pocházející z Madagaskaru. Příznivce si však získala už i u nás, a proto už má hned dva české ekvivalenty. Navíc pěstování není náročné, květina potřebuje jen dost slunečního svitu.
Květina nebo polokeř?
Jedná se o stálozelené rostliny, které hlavně na místech, odkud tato rostlina pochází, mohou začít dřevnatět odspodu. Takže je můžeme v podstatě řadit i mezi polokeře. Celková výška rostliny bývá zhruba půl metru. Listy jsou zbarvené do svěží zelené barvy a celkově jsou Kataranty bohatě větvené. Plody připomínají tvar měchýřku, která obsahují ve chvíli dozrání plodu černá semena.
Katarantus růžový
Katarantus růžový, pod českým ekvivalentem barvínek růžový. Toto pojmenování získal ze dvou důvodů. Jedním je tvar květu připomínající barvínek menší, který je u nás velmi rozšířený. Druhým důvodem je růžová barva květů. Tato barva se totiž u barvínku nejvíce vyskytuje. Stal se tak základním druhem. Základní druh je tvořen většinou pětičlennými květy s šířkou 3 až 5 cm. Šlechtěním, ale vzniklo od toho základního, spoustu dalších variant barev. Najdete například sněhově bílé květy, jemně broskvové i tmavě fialové. Také plné květy nebo stříkané.
Katarantus pěstování
Co se týká pěstování a jeho náročnosti u Katarantu, nemusíte se bát. Obvykle se v našich končinách tyto rostliny pěstují jako rostliny balkónové. Jsou však vhodné i do interiéru. Jedinou jejich potřebou je sluneční svit. Na substrát náročné nejsou. Pokud se vám podaří zachovat rostliny z předešlého roku, můžete odebrat vrcholové řízky a ty namnožit. Zbytek rostliny se seřízne, aby došlo k obražení a mohli růst tak znovu bohaté květy. Dalším způsobem, jak namnožit rostlinu je výsev semen. Ten však musí proběhnout už v lednu, abyste v květnu měli krásnou kvetoucí rostlinu. Vysévejte za okno nebo nejlépe do skleníku. Teplota pro sazeničky, by neměla klesnout pod 20 °C.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.