Kardon: neobvyklá zelenina, kterou si pleteme s artyčoky

Kardony

Kardon nebo také bodlák artyčoků – to je název pro rostlinu s latinským názvem Cynara cardunculus. Tento druh roste v přírodě divoce, existuje ale v kultivovaných formách – jednou z nich je právě artyčok. Kardon pochází původem ze Středomoří a právě zde se pořád ještě vyskytuje jako divoká rostlina. Svým vzhledem připomíná bodlák. Staří Římané si na nich pochutnávali. V současnosti se kardony pěstují a konzumují v severní Africe a po celém Středomoří.

Kardony vs. artyčoky

Zatímco u artyčoků konzumujeme samotná poupata, u kardonů si pochutnáváme zejména na stoncích. Ty je nutné před samotnou konzumací povařit. Je také důležité je pečlivě oloupat, což sice dá trochu práce, ale stojí to za to. Nejedná se o zeleninu, která by u nás byla příliš známá, pokud se ale vydáte na dovolenou do Středomoří, můžete na tuto rostlinu v rámci nějakého pokrmu narazit.

Kardon

Kardon: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kardony v kuchyni

Při loupání je potřeba dát pozor na trhy, které se vyskytují na listech i na okrajích stopek. Při přípravě kardonů jsou rukavice nezbytností. Navíc kardony zbarvují, a to do hněda, takže rukavice jsou dvojnásob potřeba. Před samotným krájením si nachystejte misku se studenou vodou, do které vymačkáte citronovou šťávu (použít můžete také ocet). Oloupané kardony můžete vařit, vařit v páře, smažit nebo dusit.

Jak oloupat stonek?

Nožem odstraňte velké listy a tenké vrcholy stonků. Poté škrabkou na brambory odloupněte směrem dolů veškeré stříbrné struny, které pokrývají celý stonek kardonu. Není potřeba odstranit všechny tyto struny, ale je dobré, když výsledný stonek bude mít svěží zelený vzhled. Plochá strana stopky má také vrstvu, kterou je třeba odstranit. Opět začněte od úzké horní části stonku a pracujte směrem dolů, abyste odstranili tenkou kůži a provázky. Nakrájejte stonky na kousky – při řezání se odloupne více řetězců. Nakrájené kousky vkládejte do misky s citronovou vodou.

Jak kardony chutnají?

Chuť kardonů je velice podobná artyčokům, avšak mohou být trochu hořké. Hořkost bude záviset na podmínkách růstu a vyspělosti. Jinak oříšková chuť artyčoků bývá zachována. Tato chuť je ale poměrně mírná, takže kardony můžete použít prakticky do jakéhokoli jídla – do rizota, jako dušenou přílohu, jako součást dušeného nebo pečeného masa či taginu. Po uvaření stonky kardonů změknou a budou měkké, podobně jako srdce artyčoků.

Využití kardonů v receptech

Protože u nás tato zelenina není příliš známá, nenajdeme ani dostatečné množství receptů, které by ji obsahovaly. Nicméně protože jsou velice podobné artyčokům, můžeme jimi artyčoky nahrazovat. Jejich použití i vaření je obdobné, a tak touto záměnou rozhodně nic nezkazíte. Kardony můžete přidat do zeleninových polévek, nebo předvařené dokonce i na pizzu.

Kardony: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!