Kapradiny si zaslouží jarní péči
Ozdobit stinné kouty zahrady nemusí být nijak náročné. Stačí zvolit ty správné kapradiny. Právě ony patří k rostlinám, jež na podzim zdánlivě odumřou, ale na jaře vznikají v nové krásné podobě. Jaro je obdobím, kdy je zapotřebí kapradinám přilepšit a postarat se o ně. Potřebují především kvalitní zeminu a mulč. Jestliže v samotném srdci rostliny vyraší nové lístky, můžeme už ty staré šikovně odstranit pryč. Na podzim se to nevyplatí, protože rostlinu chrání.
Aby se kapradinám dařilo…
Důležitá je pro pěstování kapradin především zemina. Ta by měla být plná humusu. Optimální jsou kyselé či neutrální půdy. Pokud zeminu ještě vylepšíte pomocí rašeliny či řádně uleželé listovky, není co řešit. Co se týká stínu, nemusí být nutně úplně hluboký. Kapradiny vám porostou i na relativně méně zastíněných místech. Nezapomeňte také na pořádnou podestýlku z listí, či kvalitního kompostu nebo nadrcené kůry. Kapradiny tuto vrstvu potřebují, jelikož jinak vymrzají.
Množení kapradin
Kapradiny se množí dělením trsů. Jestliže máte dostatečné množství prostoru, není problém, aby e druhá kapradiny rozrostla stejně jako ta původní. Jen rozdělení trsu nebývá vůbec jednoduché. Bez pilky se většinou neobejdete. Druhý typ množení kapradin je výtrusy. Ty se nachází na spodní straně listů ukryté ve výtrusnicích. Uvolňují se s uschlých listů, což lze samozřejmě i urychlit jejich sušením. Tři dny schnutí stačí, poté už výtrusy můžete dát do truhlíku s navlhčenou zeminou. Klíčit začnou po několika týdnech.
Jaké jsou oblíbené druhy kapradin?
Volit lze hned z několika druhů krásných kapradin. Nenáročná a poměrně otužilý je kupříkladu pérovník pštrosí. Výborná je ale i papratka samičí rostoucí perfektně ve světlejších podmínkách. Zmínit je možné i načervenalé nebo měděné variace kapradě samce.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.