Kapradí v nádobě usychá: na vině je nejspíš nesprávná zálivka

Kapradí

Kapradí miluje vlhkost! Zatímco v letních měsících se mu dařilo, s nástupem topné sezóny jste mohli pozorovat, že rostlinka chřadne víc a víc. Na vině může být suchý vzduch, který v domě vzniká právě v důsledku topení. Protože došlo ke změně okolních podmínek, je třeba upravit zálivku popřípadě rostlinu přestěhovat na místo, kde bude vystavena větší vlhkosti.

Původ kapradí

Existuje spousta druhů kapradí. Rostou přirozeně v tropických lesích. Zde jsou podmínky následující: vysoké teploty, vysoká vlhkost vzduchu a rozptýlené světlo. Právě z těchto základních podmínek můžete vyvodit vhodné stanoviště, na které dáte kapradí ve své domácnosti. Ačkoli kapradí potřebuje světlo, neměli bychom jej vystavovat přímému slunečnímu záření. Suchý vzduch může ohrožovat více rostlin, které pěstujete. Zejména ty tropické a subtropické jsou v ohrožení, protože právě ony vyžadují nejvyšší vlhkost vzduchu. Kapradiny jsou na sucho velmi náchylné, proto bychom je neměli umísťovat v těsné blízkosti radiátorů či jiných zdrojů tepla.

Kapradí

Foto: Pexels

Správná vlhkost vzduchu

Vhodná zálivka a zvlhčovač vzduchu mohou pomoci udržet kapradí v dobré formě. Mezi nejjednodušší zvlhčovače vzduchu patří nádoba s vodou umístěná u radiátoru, vlhký ručník přehozený přes radiátor, nebo podtácek naplněný kameny a vodou, na který položíte květináč s kapradinou (vodní hladina v podtácku se nesmí dotýkat dna květináče s kapradím). Samozřejmě můžete investovat i do koupi zvlhčovače vzduchu, prospěje to i vašim plícím.

Správná zálivka kapradí

Většina druhů kapradí roste i v zimě, pokud je pěstujete při pokojové teplotě. V tom případě zálivku v zimě omezíme jen málo. Avšak kapradí druhu Nephrolepsis vyžaduje v zimě nižší teploty. Pokud pěstujeme kapradí při teplotách nižších, než 18 °C, pak je třeba zálivku omezit více. Zaléváme podle potřeby, jednou za jeden až dva týdny. Půda v květináči by měla být mírně vlhká, ale ne mokrá. Pokud vybíráte místo pro kapradí, buďte pečliví. Rostlina nemá ráda přemisťování.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/paprotka-domowa-usycha-jak-podlewac-paprotke-zima-jak-pielegnowac-paprocie-domowe-w-doniczkach-aa-MDZY-1jks-GUhd.html

https://plantaddicts.com/fern-winter-care/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!