Kanibalské rajče není přezdívka. Jde o vědecké jméno rostliny s opravdu temnou historií
Rod Solanum (Lilek) se na našich zahradách vykytuje poměrně často. Patři do něj třeba brambory, rajčata, rajčenka nebo stejnojmenný fialový plod. Ovšem Solanum viride alias Solanum anthropophagum alias kanibalské rajče si na zahradě jen tak nevypěstujete.
Pochází totiž z Melanésie, kde byl velmi oblíbený jako rostlina u lidojedů. Ne, neděláme si legraci. Na Fidži existovala ohledně kanibalismu poměrně přísná pravidla. K usmrcení oběti sloužil speciální kyj, masa se strávníci nikdy nedotýkali holýma rukama a dopřávali si ho s těmi správnými přílohami.
Kanibalské rajče byl oceněno pro své listy i plody
Na první ochutnání by vás nejspíš tahle rostlina nijak nezaujala. Její plody jsou totiž poměrně hořké, takže je nutné je důkladně tepelně upravit. Ovšem listy se dají uvařit i jako špenát a po chuti ho také velmi připomínají. Dodnes si na Fidži můžete tuto pochoutku dát, jen tak nějak v „lidštější formě.“ Chápete.
Solanum viride (Solanum anthropophagum) Foto: Zinnmann / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20171014_-_Solanum_uporo_Dunal_-_whole_plant.jpg
Objevily ho už výpravy Jamese Cooka
Když se James Cook vypravil v druhé polovině 18. století na své zámořské cesty, přivezly jeho lodě i řadu cenných botanických zajímavostí. A nechybělo ani kanibalské rajče, i když tehdy se o jeho minulosti ještě příliš nevědělo. Dostalo jméno Solanum viride a skoro se na něj zapomnělo.
O rozruch se postaral až botanik Berthold Seemann. Právě on zjistil, že lidské maso je pro obyvatele Fidži poměrně těžce stravitelné a aby ho dokázali zkonzumovat, musí si pomáhat speciálními rostlinami. Ty se pěstovaly obvykle poblíž chýší (bure-ni-sa), kam se mrtvoly nešťastníků určených ke konzumaci, přenášely před finální přípravou (mimochodem – čtvrtily se, balily do banánových listů a následně pekly).
Zmatek v názvech
A jednou z nich bylo i kanibalské rajče. Seeman ho pojmenoval jako Solanum anthropophagum (doslova lidojedské), ovšem později bylo zjištěno, že rostlina už svůj botanický název má, takže platí původní Solanum viride. Dnes se občas pěstuje jako kontejnerová rostlina, takže pokud se vám ho podaří někde ulovit (třeba i ve formě semen), budete mít opravdu zajímavou raritu do své sbírky. Pánské návštěvy budou jistě okouzleny. A představení dámám pak už záleží čistě na vašem uvážení.
Náš tip: Mezi další věděcká synonyma patří i Solanum uporo, Solanum patameense, Solanum polynesicum a Solanum savaiense.
Solanum viride (Solanum anthropophagum) Náhledové foto: Zinnmann / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20171014_-_Solanum_uporo_Dunal_-_fruit.jpg
Zdroj:https://www.hedvabnastezka.cz/fidzi-ostrovy-lidojedu-cannibal-islands/, https://second.wiki/wiki/menschenfressertomate
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)