Kanadská borůvka a tipy pro její pěstování
Brusnice chocholičnatá není nic jiného, než odborný název pro rostlinu z čeledi vřesovcovitých, které běžně říkáme kanadská borůvka. Její původ nacházíme v Severní Americe, dnes je ale rozšířená také po celé Evropě. Její obliba spočívá v tom, že má velké plody a navíc není těžké ji pěstovat. V podstatě stačí najít vhodné stanoviště a zajistit kyselou půdu. Na světě existuje celkem asi 400 druhů borůvek, většina roste ve formě keřů, existují ale i takové borůvky, které rostou ve formě tropických stromů.
Historie pěstování borůvek
První borůvky začaly být pěstovány v devatenáctém století, ale teprve v roce 1909 bylo objeveno, že úspěch pěstování je podmíněn právě kyselostí půdy. Poté se lidé začali zabývat také dalšími záležitostmi, které usnadnily pěstování borůvek, jako je například množení řízků nebo tajemství jejich opylování. A i v současné době jsou borůvky předmětem zájmu, a tak není divu, že neustále vznikají nové odrůdy.
Foto: Pixabay
Vzhled kanadské borůvky
Obvykle se jedná o keř vysoký asi 1,5 až 2 metry. Jeho výhonky jsou rovné a na konci jara (přelom května a června) začínají kvést bílými květy, které rostou ve shlucích. Na podzim vás rostlina potěší žlutě a červeně zbarvenými listy. Plody vznikají od začátku července do konce září (záleží na odrůdě). Na jednom keři můžete sklidit 3 až 6 kg ovoce. Sbírají se několik dnů poté, co dosáhly tmavě fialové barvy. V lednici prý vydrží až 10 týdnů, doporučujeme je ale raději zmrazit.
Výsadba
Místo by mělo být podobné tomu, kde borůvky sbíráme v přírodě. To znamená chráněné před větrem (nebo navázané na oporu), slunečné a s dobře propustnou půdou. Sadíme je jako všechny ovocné dřeviny: na jaře nebo na podzim. Pokud vysazujeme na podzim, vyplatí se chránit je vrstvou mulče před mrazem. Ten je vhodný také jako prevence růstu plevele a k zadržování vlhkosti v půdě. Borůvky obvykle vysazujeme ve vzdálenosti 1 x 2,5 metru.
Vhodná půda
Jak už jsme uvedli výše, kyselost půdy je pro správný růst borůvek zásadní. Ideální pH je v rozmezí 3,5 až 4,5. Poté už je důležité dodržovat vlhkost substrátů – voda z něj by měla odtékat, nikoli se v něm držet. Zejména první rok po výsadbě hlídáme, aby byla půda vlhká. Každý keř by měl získat 10 až 20 litrů vody týdně.
Hnojení
To, co borůvce obvykle chybí, je nedostatek dusíku. Pozor na přehnojení, to borůvka také nemá ráda. Podávejte dusík v malých dávkách, a to na jaře. Mladé rostliny hnojíme na podzim, po skončení vegetaci kombinovanými hnojivy. Je možné použít hnojiva s pomalým uvolňováním, například pro jehličnany, ale v nízkých dávkách.
Prořezávání
Řez provádíme u starších keřů. Odstraňujeme nemocné dřevo a příliš zesílené výhonky.
Zdroj: https://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,3484737,borowka-wysoka-czyli-borowka-amerykanska-uprawa-i-pielegnacja.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!