Kamenitá půda: co byste měli vědět o pěstování na kamenech

Skalka

Kamenitá půda nepatří mezi nejúrodnější. To ale neznamená, že se na ní nedá nic vypěstovat. Naštěstí ale existují také rostliny, které si poradí i s velice náročnými podmínkami. Pokud na své zahradě máte místo, kde je neúrodná kamenitá půda, můžete na ní stále ještě pěstovat rostliny, a to dokonce i kvetoucí. Zvolte rostliny, které bez problémů rostou na skalkách. Některé rostliny se přizpůsobily růstu v kamenité půdě.

Kamenitá půda je vhodná pro litofyty

Rostliny, které se uzpůsobily růstu na skalách, se nazývají litofyty. Tyto rostliny si vystačí s málem. Postačí jim jen minimum půdy a vody. Drží se na kamenů, ale také klád a jiných povrchů. Litofyty milují zejména štěrbiny a trhliny, do kterých orientují svůj růst. Právě zde se totiž nachází nejvíce vody a živin. Pro jejich růst musí být splněny tři podmínky: dostatek vody, živin a slunečního záření. Můžeme je rozdělit do dvou skupin:

  • Epilitické – rostou přímo na povrchu skal,
  • Enklitické – rostou v trhlinách a štěrbinách.

Nebo je můžeme rozdělit také na:

  • Obligátní – rostou pouze na skalách,
  • Fakultativní – rostou částečně na skalách a částečně na jiném substrátu.

Kameny

Foto: Pixabay

Jak pěstovat na skalách?

Existují speciální směsi, které jsou navržené speciálně pro pěstování na kamenité půdě. Jako substrát pro výsadbu se leckdy hodí jen štěrk nebo i kameny. Pěstování ale může být pro někoho složité. To nejtěžší je skalku vyrobit. Rostliny, které dobře rostou ve skalnatých oblastech, jsou přirozeně malé a nepotřebují bohatou půdu. Zde je správný postup:

  1. Odstraňte plevel – pokud na skalce již něco roste, co je nežádoucí, vytrhejte to. Odkryjte základní kameny. Pokud chcete vytvořit novou skalku, kopejte s mírnými prohlubněmi v půdě pro větší kameny. Aby byly dostatečně stabilní, je dobré, když kameny stojí ve dvou třetinách v půdě.
  2. Kopání mezi skalami – cílem je vykopat stávající zeminu mezi kameny. Kopání by mělo ponechat štěrbiny hlubší pro větší keře a malé štěrbiny pro menší keře.
  3. Doplnění štěrbin – vytvořené štěrbiny můžete vyplnit štěrkem nebo jakoukoli jinou půdou. Ideální je například směs zahradní půdy, písku a kompostu.
  4. Výsadba rostlin – do takto připravených štěrbin už můžete vysazovat rostliny. Zvolte je podle jejich požadavků.

Jaké rostliny porostou na kamenech?

Mohou to být například tyto rostliny: kostřava stříbrná, koniklec obecný, Alyssum serpyllifolium, netřesk, opuncie, husevník, iberka vždyzelená, břečťan, dlužicha, rozchodník, puchratka kadeřavá, trávnička přímořská, tymián, tařička a další.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/can-you-plant-on-rocks-what-you-should-know/

https://blog.gardenloversclub.com/gardens/rock-garden-plants/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!