Kam s nepotřebným vánočním stromečkem? Nejlépe do řeky – pomůže rybám
Kam s nepotřebným vánočním stromečkem? Nejlépe do řeky – pomůže rybám. Jeho větve totiž mohou posloužit jako vítaný úkryt nejenom pro ně, ale i další vodní živočichy Skvěle se v něm rovněž dají ukrýt jikry a celkově může tento nenápadný pomocník přinést příznivé podmínky k životu i tam, kde to doteď možné nebylo. Koneckonců – jde přece o součást a přírody a bylo by fér jí její pomoc zase vrátit.
Tak to alespoň vidí švédská národní sportovní rybářská asociace Sportfiskarna, která se rozhodla udělat krok správným směrem pro udržení ryb v místním ekosystému. Ne všechny stromky se však proto toto použití hodí.
Když ekologie, tak se vším všudy
Dobrovolníci hledají obchodníky, kteří prodávají stromky v bio kvalitě – tedy ty nepostříkané pesticidy. Další chemikálie totiž v už tak znečištěném vodním ekosystému nejsou potřeba. Nezáleží na tom, zda jsou ještě krásně zelené nebo už téměř zcela uschly. Využít se dají úplně všechny.
Teď už zbývá je jen naložit na loď a odvézt na vhodné místo. To se nachází u průmyslové zóny Hammarby Sjöstad ve Stockholmu. Tuto čtvrť na jižním straně města nevybrali odborníci náhodou. Již teď je známá svými nízkoenergetickými budovami, používáním obnovitelných zdrojů energie a také výraznou mírou snížení emisí produkovaného CO2 (v porovnání s tradičními městskými čtvrtěmi). Bohužel okolní vody Baltského moře už tak „zelené“ nejsou.
Foto: Pixabay
Stromky nahradí vodní rostliny
Naopak – neroste v nich téměř žádná vegetace. A právě tu dokážou stromky nahradit. Lákají ryby ke tření a poskytují jim bezpečný úkryt v době, kdy jsou nejzranitelnější – tedy ihned po vylíhnutí. Iniciativa byla založena v roce 2016 a do té doby spolkla voda už přes 1 000 stromků. Jsou spoutány k sobě, shazovány na přesně určená místa a podle potřeby i ukotveny – žádné nebezpečí pro námořní dopravu apod. tedy nehrozí.
Jak odborníci říkají, tyto ryby jsou pro ekosystém Baltského moře velmi důležité. Nejenom, že tvoří neodmyslitelnou součást potravního řetězce, ale také pomáhají udržet pod kontrolou bujný růst řas, který bývá zejména v létě velkým problémem. Za vším stojí zemědělství – resp. průmyslová hnojiva, která jsou prostřednictvím řek do moře splachována. Jde o problém celého Baltského moře, ale pokud se povede situaci pozitivně zvrátit alespoň v jednom malém místě, rozhodně půjde o krok správným směrem.
Jinak je však mořská voda v oblasti poměrně čistá – lodní dopravy je tu pomálu a proto lze na hladině mnohdy spatřit i roztomilé tuleně a další živočichy. Někteří skeptici sice říkají, že stromky končí v zálivu jenom proto, že Stockholm nemá zoo se slony, kteří by si na téhle zeleni pochutnali, ale tak jednoduché to opravdu není.
Zdroj: https://phys.org/news/2024-01-discarded-christmas-trees-gift-stockholm.html, https://www.stromma.com/en-se/stockholm/blog/stockholms-christmas-trees-save-fish/, https://www.dawn.com/news/amp/1805659
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)